Premiérské pokání. Gross se v ČT veřejně omluvil všem, které zklamal

Praha – Bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross se v pořadu České televize 168 hodin omluvil všem, kteří mu coby předsedovi vlády důvěřovali a měli pocit, že je zklamal. Omluvu pronesl devět let od vypuknutí skandálu kolem financování svého bytu, jenž ho nakonec stál křeslo premiéra a který patří mezi největší politické aféry v polistopadové historii.

8 minut
Stanislav Gross se omlouvá veřejnosti
Zdroj: ČT24

„Všem vám, kteří jste mi před X lety důvěřovali, a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, se omlouvám,“ prohlásil Stanislav Gross. „Je to něco, co cítím zapotřebí, aby zaznělo a šlo ze mě ven,“ dodal v dokumentu pro připravovaný cyklus Expremiéři, jehož ukázky včera odvysílal pořad 168 hodin.

Grossova omluva přichází devět let poté, co opustil funkci předsedy vlády (25. dubna 2005), a završil tak tříměsíční aféru týkající se financování svého luxusního bytu na pražském Barrandově. Případ otevřel 17. ledna 2005 deník Mladá fronta DNES, když zveřejnil, že si premiér na barrandovské bydlení mohl ze svých příjmů jen těžko přijít. Za byt totiž o šest let dříve zaplatil zálohu 2,5 milionu korun a na zbylých 1,7 milionu si vzal hypotéku, ačkoli si jako poslanec tolik peněz nemohl vydělat.

Gross: Zamotal jsem se do polopravd a lží

Už ve funkci předsedy vlády Gross nedokázal zdroj peněz uspokojivě vysvětlit. Prvně uvedl, že si půjčil 1,2 milionu korun od svého strýce Františka Vika. Později se však ukázalo, že Vik takovými penězi nedisponoval a prý si půjčil 900 tisíc od svého známého a bývalého novináře Rostislava Roda. Případem se třikrát zabývala policie, otevřít jej nechala i tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká kvůli podezření z korupce veřejného činitele a pro podezření z krácení daně. Vyšetřování však vždy skončilo závěrem, že se (tou dobou již expremiér) žádného trestného činu nedopustil.

Dnes Gross přiznává, že během svého politického pádu neříkal pravdu. „Naprostá většina byly vymyšlené věci,“ přiznal v rozhovoru pro ČT. „V případě mého bytu jsem se dopustil věcí, kterých jsem se dopustit neměl, protože jsem nemluvil úplně otevřeně. Kdybych se nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, vyhnul bych se tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží. Já to beru tak, že jsem byl potrestaný, že jsem nemluvil pravdu… S odstupem se některé věci říkají trošku jednodušeji než v době, kdy je člověk pod tlakem.“

Řekli o Stanislavu Grossovi

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Celá ta doba (Grossovy aféry) nebyla pro sociální demokracii jednoduchá, protože jsme v relativně krátkém čase postupně vyměnili tři předsedy vlád, což se podepsalo jak na situaci v sociální demokracii, tak se to podepsalo na vnímání demokracie mezi veřejností. Od té doby jsme si ale prošli celou řadou voleb… je to prostě součást naší historie."

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov: „Stanislav Gross je modelový příklad průměrného Čecha, který se dostal až na vrchol bez zvláštních znalostí a dovedností, jenom praktickým umem, tím sedláckým způsobem, jak se všemi vycházet a nikoho si nerozhněvat. Symbolem češství Stanislav Gross určitým způsobem je - je symbolem úspěšné české vyčůranosti.“

Žádný politik nemůže říct: „Myslím to upřímně“

Politik, který po odchodu z funkce rychle zbohatl na transakci s akciemi společnosti Moravia Energo (vydělal 90 milionů), připouští v otevřeném rozhovoru i to, že nebyl dobrým premiérem. „Určitě nemůžu říct, že bych byl člověk, který by dělal jenom dobré věci. Jen věci, o kterých bych byl schopný s čistým svědomím říct, že to byly čisté věci. To prostě pravda není,“ říká. „Myslím si, že kdo dělá vrcholovou politiku, tak pokud chce být upřímný, tak tohle říct nemůže,“ podotkl s odkazem na svůj známý slogan Myslím to upřímně, který v čase jeho působení ve Strakově akademii zdobil sociálnědemokratické billboardy.

Více si Gross cení angažmá v čele ministerstva vnitra, které řídil v letech 2000–2004 za vlád Miloše Zemana a Vladimíra Špidly. Zároveň upozorňuje, že ve vysoké politice může každý člověk prožívat pokušení „přivydělat si bokem“. Výnosné finanční transakci, ke které Grossovi podle spekulací médií dopomohly právě kontakty z politiky, se policie věnovala stejně jako koupi bytu. Ani v tomto případě ale někdejšího předsedu vlády postih nepotkal. „Tady jsem přesvědčený, že se nemám za co stydět. Jedna věc je pohled morální a druhá věc je pohled z hlediska zákona,“ reaguje Gross. „Pravda je, že zákon je minimum etiky.“

Nejmladší předseda vlády v historii samostatného Česka na tom v současnosti podle spekulací bulváru není se zdravím nejlépe, sám ovšem o svém stavu hovořit nechce. Svou budoucnost vidí optimisticky a vystupuje smířlivě. „Po odchodu z politiky jsem zažil několik úžasných věcí. V osobním životě jsem měl možnost narovnat si doma vztahy, v duchovním životě jsem taky prošel nějakým vývojem - přijal jsem Krista,“ uvádí s tím, že dnes žije „vnitřně daleko svobodnějším životem“.

Stanislav Gross na sjezdu ČSSD
Zdroj: René Volfík/ČTK

Grossova omluva je součástí dokumentu pro cyklus Expremiéři, který v brněnském studiu ČT připravují studenti FAMU. Do vysílání by měl vstoupit letos na podzim a na deseti portrétech mapuje předsedy českých vlád od Petra Pitharta po Petra Nečase (více čtěte zde).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 18 mminutami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 28 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 4 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 5 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 6 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 15 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...