Mladí vědci získali Wichterleho cenu za klonování myší či studium mravenců

Praha – Odborná porota vybrala mladé vědce do 35 let, kteří se za špičkové výzkumné výsledky stali laureáty prestižní Prémie Otto Wichterleho. Celkem 21 laureátů si rozdělí více než sedm milionů korun například za unikátní klonování myší, výzkum v oblasti kostních implantátů či hledání léku proti virům. Ocenění převezali od předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše v pražské Lannově vile.

3 minuty
Události: Ocenění dostalo 21 mladých vědců
Zdroj: ČT24

Akademické ústavy poslaly porotě celkem 33 návrhů na ocenění. Každý z laureátů se může těšit na 300 tisíc Kč ve třech ročních splátkách. Podle předsedy Drahoše mají vyznamenaní vědci vysokou odbornou úroveň. „Proti počátečním ročníkům je znát, že řada mladých vědců má za sebou stáže v zahraničí,“ konstatoval.

Cenu získala bioložka Helena Fulková, které se jako prvnímu českému vědci podařilo naklonovat myši. Laboratorní testy prováděla v Japonsku. Fulková působí v Ústavu molekulární genetiky a podle poroty je jedna z mála na světě, která náročnou techniku ovládá. Studiem sluneční koróny a erupcí se zabývá astrofyzik Jaroslav Dudík z Astronomického ústavu. Při pozorováních jako první potvrdil teoreticky předpokládaný mechanismus uvolňování energie při slunečních erupcích.  

Psycholožka Sylvie Graf z Psychologického ústavu chápe prémii jako velké vyznamenání své práce již proto, že v rámci vědecké práce prý dostávají badatelé často negativní reakce. „Když navrhujete nějaký výzkum, tak vám to kolegové kritizují, což je dobře, protože potřebujete vychytat chyby. Je ale důležité také dostávat pozitivní zpětnou vazbu, které si velmi vážím,“ řekla po ocenění.   

K oceněným patří i zahraniční vědci, například ruská fyzička Evgenija Terešinová z Fyzikálního ústavu, která v Česku působí již deset let. Je mezinárodně uznávanou expertkou na fyziku pevné fáze v extrémních magnetických polích. Ukrajinský fyzik Andrij Ostapovec v Ústavu fyziky materiálů zkoumá, co vzniká při deformaci kovů.     

Inovacemi kostních implantátů se zabývá bioložka Marta Vandrovcová z Fyziologického ústavu. Používají se v klinické praxi u části protéz velkých kloubů. „Můj prvotní impulz byl najít si práci, která mě bude naplňovat, bude kreativní a bude se vyvíjet, aby člověk nezakrněl. To, že má pomáhat lidem, je bonus,“ uvedla.

Z mezinárodně uznávaného týmu českobudějovického Biologického centra, které provozuje terénní stanici na Papui-Nové Guineji, pochází další laureát - biolog Tom Maurice Fayle. V tropických deštných lesích zkoumá mravence. Porotu zaujaly i výsledky socioložky Zuzany Uhde, držitelky Fulbrightova stipendia na Kalifornské univerzitě. Ve své vědecké práci se věnuje genderovým nerovnostem a péči o migranty.

Přehled laureátů Prémie Otto Wichterleho:

Oblast věd o neživé přírodě:

  1. Jaroslav Dudík, Astronomický ústav AV ČR
  2. Martin Ondráček, Fyzikální ústav AV ČR
  3. Evgenija Terešinová, Fyzikální ústav AV ČR
  4. Ondřej Kreml, Matematický ústav AV ČR
  5. Kamil Dedecius, Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
  6. Andrij Ostapovec, Ústav fyziky materiálů AV ČR
  7. Jakub Urban, Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Oblast věd o živé přírodě a chemických věd: 

  1. Martin Srnec, Ústav fyzikální chemie AV ČR
  2. Elena Tomšík, Ústav makromolekulární chemie, AV ČR
  3. Ivana Šeděnková, Ústav makromolekulární chemie AV ČR
  4. Evžen Bouřa, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
  5. Hana Macíčková Cahová,Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
  6. Zdeněk Kubát, Biofyzikální ústav AV ČR
  7. Marta Vandrovcová, Fyziologický ústav AV ČR
  8. Helena Fulková, Ústav molekulární genetiky AV ČR
  9. Tom Maurice Fayle, Biologické centrum AV ČR 

Oblast humanitních a společenských věd: 

  1. Sylvie Graf, Psychologický ústav AV ČR
  2. Zuzana Uhde, Sociologický ústav AV ČR
  3. Rudolf Kučera, Masarykův ústav a Archiv AV ČR
  4. Jan Bierhanzl, Filosofický ústav AV ČR
  5. Martin Hrdina, Ústav pro českou literaturu AV ČR

Hledání univerzálního virobijce   

Biofyzikální chemik Evžen Bouřa se snaží najít první univerzální lék, který by léčil mnoho virů najednou. Daly by se tak vyléčit například virus akutního respiračního selhání SARS, virus západonilské horečky nebo žloutenka typu C, která po světě způsobuje zdravotní potíže milionům lidí. Pokud by byl lék objeven, znamenalo by to převrat v současné medicíně. „Všechna virostatika, která nyní existují, působí na maximálně jeden až tři příbuzné viry. My se ale zaměřujeme na celou jednu rodinu virů,“ vysvětluje Bouřa. Odhaduje, že výzkum by mohl skončit do tří let.

Jiří Drahoš a laureát Evžen Bouřa
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Na výzkumu Bouřa pracuje se svými kolegy v Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB). Ten se ve světě prosadil díky unikátnímu výzkumu chemika Antonína Holého. Slavný vědec vyvinul léky proti AIDS a dalším virovým onemocněním a ústav dodnes z jeho patentů získává peníze na další výzkum. Ústav se zaměřuje na základní výzkum v oblasti organické chemie a biochemie s aplikací v lékařství a životním prostředí. Jednou ze skutečností, kterých si Bouřa na prestižním ústavu cení, je spolupráce mnoha vědních oborů. „To nás posouvá stále dopředu,“ tvrdí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 28 mminutami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 58 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 10 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 10 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 10 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 16 hhodinami
Načítání...