Facebook je alternativní kazatelna, myslí si správce českého Twitteru papeže Františka

Jednačtyřicetiletý dominikánský kněz a teolog Romuald Štěpán Rob je mimo jiné českým hlasem papeže Františka, jehož poselství sdílí na neoficiálním twitterovém účtu @cz_pontifex. Aktivní je ale i na dalších sociálních sítích. Facebook, který si založil na popud režiséra Jiřího Stracha, vnímá jako alternativní kazatelnu. V Interview ČT24 reagoval i na teroristické útoky v Evropě. Uvítal by, kdyby zazněly mnohem hlasitější odmítavé reakce z islámského světa.

Oficiální papežský Twitter má devět jazykových mutací, ale čeština mezi nimi chybí. Štěpán Rob proto překládá oficiální tweety, které doplňuje papežovými výroky z kázání. Žádná jiná sdělení na účet nedává. 

„Byl to takový spontánní, bláznivý nápad někdy před rokem a tři čtvrtě, kdy jsem si říkal, že to chybí. Papež František je u nás velmi populární,“ řekl v Interview ČT24 k nápadu založit papežský účet. Překvapilo ho, že za tu dobu má už tři a půl tisíce sledovatelů: „To je na naše podmínky unikátní záležitost.“

Romuald Štěpán Rob: Založit papeži Twitter byl spontánní nápad (zdroj: ČT24)

Rob má na českou verzi papežova účtu schválení od kardinála Dominika Duky, podle kterého je dobře, že něco takového existuje. Od papeže Františka ale zatím odezvu nemá: „Třeba se to dozví, uvidíme. Nebo to ví, kdo ví.“ 

Lidé podle Roba asi většinou neví, že nejde o oficiální papežův Twitter, i jiné jazykové mutace ale někdo pro papeže spravuje. „Myslím, že nedělám až tak něco záškodnického,“ uvedl v Interview ČT24.

Prosby o modlitbu i vulgarity

Na Twitter lidé píší prosby o modlitbu nebo své bolesti. Od internetových diskutujících ale Štěpán Rob často slyší i tvrdou kritiku a vulgarity. Obsahují to podle něj ale i ostatní jazykové mutace papežova účtu. Asi nejhorší odsouzení přišlo, když papež odjel na ostrov Lesbos navštívit uprchlíky. Na kritiku ale kněz nereaguje: „Nejsem papež František.“

Facebook jako alternativní kazatelna

Štěpán Rob má i svůj vlastní Twitter a také profil na Facebooku, který si založil asi před deseti lety: „Režisér Jiří Strach mě donutil, že tam prostě musím být, že je to alternativní kazatelna. Je to pravda. Za tu dobu je tam dva tisíce lidí. Beru to jako takovou facebookovou farnost. Je to možnost, jak předat slovo a dobré myšlenky ostatním.“ 

V Interview ČT24 reagoval i na nedávnou vraždu faráře v Normandii, která ho hluboce zasáhla. „Ten člověk ale neprohrál. Vydal svůj život úplně. Zemřel u oltáře, kdy svědčil o lásce, o životě, o vtěleném bohu, a tím pádem si myslím, že se jeho život naplnil. Nechci banalizovat bolest a utrpení, ale stal se mučedníkem. Je to světec a je v nebi.“

Zavražděný kněz Jacques Hamel
Zdroj: Reuters

Smrt francouzského kněze je podle Roba bezesporu tragédie. Považuje ale také za důležité u tragédie nezůstávat. „Máme i naději, smrtí život nekončí. (…) Určitě nebudeme silnější, když se budeme bát,“ domnívá se.

Uvítal by ale také, kdyby zazněly mnohem hlasitější reakce z islámského světa: „Stanoviska, která oponují tomu, čemu jsme teď už každý týden svědky, prostě neslyším nebo tomu média nedávají dost prostoru. Uvítal bych mnohem radikálnější odmítání těchto věcí.“  

Kéž by nám svatá Anežka vyprosila dobré prezidenty

V Interview ČT24 Rob reagoval i na možnou kandidaturu kněze a teologa Tomáše Halíka na prezidenta: „Otce Tomáše je mi trochu líto. I pro něj samotného je to trochu horký brambor, ale určitě je dobře, že je slyšet jeho hlas.“ Halík nicméně nedávno řekl, že by kandidoval jen v krajním případě. Stále podle svých slov vidí víc důvodů proti než pro.

Podle Roba je ale prezident především státník, v určitém smyslu ho označil za pastýře všech lidí a celého státu: „Politika je vyšší láska, kdy se nestaráme jen o dobro svoje a své rodiny, ale i o dobro ostatních. A to musí mít svůj styl a šmrnc. Kéž by svatá Anežka a svatý Václav, kteří jsou nejen duchovními autoritami, ale byli to i státníci, nám vyprosili nějaké dobré prezidenty, pastýře.“

Takovou představu podle Roba splňuje například německý prezident Joachim Gauck: „To je člověk na úrovni a koneckonců slovenský prezident také.“ Osobu českého prezidenta ponechal bez komentáře.