Evropská platforma hrozí ÚSTR sankcemi kvůli bývalým komunistům v radě

Praha - Platforma evropské paměti a svědomí, která sdružuje 43 evropských institucí, hrozí Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pozastavením členství nebo vyloučením. Platforma kritizuje především jmenování ředitelky Pavly Foglové bez výběrového řízení, zvolení pěti bývalých komunistů do vědecké rady, kterým mohl ústav porušit etický kodex platformy, a údajné plány na přerušení činnosti oddělení digitalizace ústavu. Nová předsedkyně rady ústavu Emilie Benešová ale tvrdí, že instituce etický kodex neporušila. Platformě připravila dopis, který jí v nejbližších dnech odešle.

„Měli jsme před 14 dny valnou hromadu, tedy členskou radu v Nizozemí a členská rada se rozhodla, že pokud ústav do 31. prosince letošního roku nevyřeší situaci, zejména tu okolo možného porušení etického kodexu platfromy, od 1. ledna pozastavujeme členství ústavu v platformě,“ řekla České televizi výkonná ředitelka platformy Neela Winkelmann Heyrovská.

Přerušení členství ústavu nese podle ní spíše morální a symbolický rozměr, především v té rovině, že ÚSTR patřil k dvaceti zakládajícím zemím a hybatelům evropské platformy. „Je to pro nás smutná situace, kdy s námi ústav odmítá komunikovat a odmítá nám poskytovat informace, které potřebujeme, abychom zjistili, zda porušuje etický kodex, který pomáhal před dvěma lety vytvořit,“ dodala s tím, že platforma stále ještě nepřistoupila k nejzazší možné variantě, a sice vyloučení ústavu.

Ústav pro studium totalitních režimů
Zdroj: ISIFA/VLP

Jde o to, zda členové vědecké rady byli funkcionáři KSČ

Etický kodex mohl ústav porušit v případě, že zaměstnává ať v placené, či neplacené funkci osoby, které v rámci totalitního režimu zastávaly placenou politickou funkci. Věc se týká pěti členů nové vědecké rady, kteří působili v KSČ a v jejichž případě platforma zjišťuje u ÚSTR, zda za svou funkci dostávali někdy peníze. „Ústav nám odmítá tyto informace poskytnout, on nám je odmítá poskytnout i podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ konstatovala Neela Winklemann Heyrovská.

Informace o minulosti členů rady ústav mít nemůže, tvrdí Benešová

Novou předsedkyní rady (ÚSTR) se po Petrušce Šustrové stala v říjnu její členka Emilie Benešová. Nahradila Petrušku Šustrovou, které skončil pětiletý mandát. Benešovou zvolila rada ústavu většinou hlasů přítomných. Benešová patřila ke kritkům odvolaného ředitele Daniela Hermana, který musel čelo ústavu opustit po svém odvolání z funkce radou ústavu. Odvolání Hermana vyvolalo rozepře a politické spory především mezi ODS a ČSSD.

Emilie Benešová
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Podle slov Emilie Benešové pro ČT24 informace o minulosti členů vědecké rady vedení ÚSTR ani platformě zaslat nemůže, protože je jednoduše nemá. Ředitelka Pavla Foglová žádost o ně prý obdržela a odpověděla „zákonným způsobem s tím, že tyto informace mít nemůže“. Doporučila údajně platformě, aby se s dotazem obrátila přímo na dotyčné členy vědecké rady.

První žena ústavní rady tvrdí, že instituce etický kodex neporušuje, protože se v něm tvrdí, že člen platformy nesmí vědomě zaměstnávat funkcionáře totalitní struktury. „Ústav nikoho takového vědomě nezaměstnává,“ prohlásila.

Ústav byl zřízen na základě zákona číslo 181/2007 Sb. Projednávání této normy v parlamentu provázely spory. Zejména levicoví zákonodárci ústav označovali za zbytečnou instituci, umožňující politické ovlivňování výkladu dějin. Pravice naopak vznik ústavu prosazovala. Část poslanců ČSSD zákon neúspěšně napadla u Ústavního soudu.

Nejvyšším orgánem Ústavu je Rada, která se skládá ze sedmi členů volených a odvolávaných Senátem. Rada mimo jiné volí a odvolává ředitele ÚSTR. Dalšími orgány ÚSTR je Vědecká rada, jež je odborným poradním orgánem ředitele pro badatelskou činnost, a Ediční rada. Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman navíc zřídil Poradní kolegium ředitele.

V ústavu to opět vře, tentokrát kvůli reorganizaci

Proti reorganizaci instituce, která se má dotknout digitalizace archiválií, podepsalo v minulých dnech petici 63 zaměstnanců ze stávajících 113. Zaměstnanci požádali minulý týden v otevřeném dopise radu ústavu, aby plány pozdržela až do plánovaného nástupu nového ředitele, který příští rok vzejde z výběrového řízení. Rada ale nevidí žádný důvod ke zdrženlivosti. Na včerejším zasedání projednala text oficiální reakce na petici a schválila ho poměrem hlasů 4 ku 1. Proti hlasovala pouze předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Rada v říjnu projednala návrh na převedení úseku digitalizace archivních materiálů bývalé Státní bezpečnosti z ÚSTR pod Archiv bezpečnostních složek. Cílem je, aby archiv kontroloval digitalizaci svých archiválií. Nový organizační řád by měl začít platit nejpozději od 1. března 2014. Archiv spravuje materiály bývalé Státní bezpečnosti (StB). Odpůrci změn, které se týkají majetku a minimálně jedné čtvrtiny zaměstnanců, mimo jiné namítají, že nejsou proveditelné bez novelizace zákonů. S tím ale rada nesouhlasí, cílem přesunu úseku digitalizace je podle ní právě snaha o naplnění příslušných zákonů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 6 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...