Zemřel malíř exotických krásek Paul Gauguin

Paříž - Francouzský malíř Paul Gauguin, který zemřel 8. května 1903, proslul zejména malbami exotických idylek a polynéských krásek. Kromě pohádkového světa tropických ostrovů s jejich rajskou přírodou objevil pro moderní malířství také svět bretaňského folkloru. Do dějin umění se Gauguin, který ovlivnil zejména fauvismus a expresionismus, zapsal i jako první malíř, který obohatil západní umění příkladem primitivní kultury. Gauguin byl nejsilnější umělecká osobnost malířského syntetismu. Zprvu maloval krajinky pod vlivem impresionismu, se kterým se ale rozchází a maluje první obraz cloisonismu, kde barvy nerozkládá jako impresionista na drobné skvrny, ale nanáší jev v souvislé ploše a ohraničuje konturou.

Gauguin objevil pro moderní malířství bretaňský folklor a svět tropických ostrovů. Byl prvním malířem, který chtěl obohatit západní umění vlivem primitivní kultury. Vytvořil monumentální sloh, kde se plocha rytmizovaná výraznými liniemi stává základní jednotkou obrazu.  

Eugène Henri Paul Gauguin se narodil 7. června 1848 v Paříži. Po zkušenosti u námořnictva se stal burzovním makléřem a získal značné jmění. Když ale kvůli krachu banky ztratil téměř veškerý majetek, rozhodl se věnovat umění. Roku 1888 vytvořil svá první díla cloisonismu a navštívil van Gogha, který se ho v záchvatu nepříčetnosti pokusil zabít a pak si za trest uřízl ucho. Na podzim 1989 maluje své nejvýznamnější obrazy cloisonistického slohu, například Bonjour, Monsieur Gauguin, a brzy je uznáván jako vůdce symbolistické školy v Paříži. Roku 1895 uspořádal dražbu svých obrazů, aby si opatřil peníze na cestu na Tahiti.

Na Tahiti našel Gauguin ideální prostředí pro realizaci svých plánů. Domorodci ho přijali za svého, Gauguin dokonce žil s místní dívkou. Kromě obrazů začal tvořit dřevěné sochy. Když mu došly peníze, vrátil se do Paříže, brzy ale utíká zpět na Tahiti. Jeho druhý pobyt tam poznamenaly neustálé finanční obtíže a zhoršující se onemocnění syfilidou. Protože se zastával domorodců, byl policistou obžalován a odsouzen na tři měsíce do vězení. Roku 1903 ukončila jeho trápení smrt.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...