V ostravském kostele sv. Václava poprvé zazněly opravené varhany

Ostrava - V ostravském kostele sv. Václava dnes poprvé zazněly nově restaurované varhany. Opravený barokní nástroj v minulosti sloužil kostelu ve Vlkovicích u Fulneku na Novojičínsku. Práce na obnově značně poškozených varhan trvaly tři roky. Obnovené varhany během dnešní mše požehnal i ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Po dokončení celkových oprav nejstaršího kostela ve městě, sv. Václava, bylo potřeba vyřešit také otázku pořízení varhan. Nástroj, který stál v chrámu před jeho rekonstrukcí, byl totiž ve špatném technickém stavu. Mimo to byly varhany zvukově i technicky pouze průměrným výrobkem z počátku 20. století. „Proto se jevila jako optimální varianta transferu některého historického nástroje. Z několika možných lokalit se jako nejvhodnější jevily varhany umístěné v kostele sv. Mikuláše ve Vlkovicích u Fulneku,“ vysvětlil Jiří Krátký z ostravsko-opavské diecéze.

Dodal, že pozdně barokní varhany vyhovovaly nejen svou velikostí, ale i technicky a zvukově. Varhany navíc ve Vlkovicích již několik desetiletí chátraly. Místní farnost zakoupila nástroj nový a na restaurování druhého už neměla peníze. Varhany tak byly v roce 2007 převedeny na ostravskou farnost.

Nástroj, který byl asi 40 let mimo provoz, byl značně napaden červotočem a část píšťal byla poškozena nebo ukradena. Opravu nástroje nakonec farnost svěřila firmě z Krásných Louček na Bruntálsku, která již léta patří k nejlepším českým firmám v restaurování a stavbě varhan. V minulosti restaurovala například varhany v katedrále sv. Víta v Praze. Opravy nakonec trvaly tři roky a stály více než dva miliony korun. Přispěli na ně i věřící, ministerstvo kultury, město Ostrava nebo soukromé společnosti.

Varhany postavil kolem roku 1797 frýdecký varhanář František Horčička a určeny byly pro farní kostel ve Vésce u Fulneku, kde si v 60. letech 19. století pořídili nástroj nový. Staré varhany pak nabídli sousednímu kostelu ve Vlkovicích, odkud se posléze dostaly do Ostravy.

Varhany patří k nejcennějším nástrojům Moravskoslezského kraje a jsou zároveň nejstarším nástrojem v Ostravě. Jejich hodnotu umocňuje i množství originálních částí, z nichž některé patří k nejstarším v kraji, především pak dvojice klínových měchů, klaviatura či rejstříkové štítky.

2 minuty
Reportáž Michala Poláška
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...