První předchůdce technoparty Czechtek

Hostomice - Svobodný, spontánní, ale i sporný bývá každoročně - zatím s výjimkou roku 2007 - poslední červencový víkend, kdy se koná největší festival freetekno scény v České republice Czechtek. První ročník, který se tak ještě nejmenoval, se konal od 28. července do 2. srpna 1994. A zatímco na premiéru do Hostomic na Berounsku přijelo asi 300 lidí, v dalších letech počet účastníků, i zahraničních, rostl až na rekordních zhruba 50.000 v roce 2006.

Na této hudební technoparty bez vstupného, sponzorů i bez oficiálního organizátora tvoří muziku sami účastníci. Hraje se ze „soundsystémů“, jež sestaví skupina lidí vlastnících hudební aparaturu. DJ většinou není vidět, takže lidé tančí před mohutnou stěnou reproduktorů za zvuků elektronické hudby mnohdy celou noc. Velmi hlučná hudba a vysoká koncentrace lidí a aut, i když většinou na řádně pronajatém pozemku, vyvolává stížnosti obyvatel a nelibost některých oficiálních orgánů.

Poslední kontroverzní ročníky

V roce 2004 a 2005 Czechtek rozehnala policie, přičemž její ukončení před čtyřmi lety v Mlýnci na Tachovsku skončilo brutálními střety a několika desítkami zraněných účastníků i policistů. Tento zákrok, při němž proti asi 5000 lidí zasáhla za použití slzného plynu a vodních děl asi tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, vyvolal rozporuplné reakce veřejnosti i politiků a vlnu protestů a demonstrací. Letos v lednu ale Nejvyšší státní zastupitelství prošetřování policejního zásahu ukončilo s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem.

Na stranu technařů se však v civilním sporu postavil Městský soud v Praze, který loni v červenci rozhodl, že za nepřiměřený policejní zásah se musí ministerstvo vnitra omluvit technařům Ondřeji Holousovi a Pavlu Kuchařovi a odškodnit je finančně za to, že jim do auta hodili slzný granát a jednoho z nich napadli tonfou. Tento měsíc uznal Obvodní soud pro Prahu 7 oprávněnost žaloby, jíž se Tomáš Pavlacký domáhá na ministerstvu vnitra náhrady škody za zranění oka při CzechTeku 2005; soud uznal odpovědnost státu za škodu způsobenou policistou, nerozhodoval o tom, zda byl policejní zásah přiměřený, či nikoliv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...