Obec Rybníky nese odkaz zaniklé vedlejší osady. Zbyla po ní jen kaple

Rybníky (Znojemsko) - V obci Rybníky, která leží nedaleko Moravského Krumlova, žije více než čtyři sta obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1238. Místní vzpomínají také na nedalekou zaniklou osadu Topanov, po níž zbyla jen kaple sv. Markéty. Minulost obce byla ale různorodá. Například v minulém století Rybníky patřily k Moravskému Krumlovu.

Název obce odkazuje na fakt, že okolí vsi dřív tvořily samé vodní plochy. Dnes se z nich zachoval pouze jeden rybník, který nese jméno Týnský. Mezi lety 1980 a 1990 náležely Rybníky ke svému známějšímu sousedovi - Moravskému Krumlovu. Už déle než dvacet let jsou však opět samostatné.

Rybníky měly kdysi za sousedy obyvatele z vesničky Topanov. Ta ale zmizela ze světa v 17. století a zbyla po ní jenom kaple zasvěcená sv. Markétě. „Obrázek sv. Markéty je také na oltáři,“ upozorňuje místní kronikářka Ludmila Šimšová. Kaplička stojí uprostřed hřbitova asi kilometr od obce Rybníky.

4 minuty
Tři minuty z...Rybníků
Zdroj: ČT24

Na místě kaple stával kdysi kostelík ze 13. století. Ten však hrozil zřícením, a proto musel být zbořen. Při rekonstrukci stávající kaple nechali místní obnovit i poničené základy kostela. „Původní kostel byl větší, ale jak to chátralo, tak zůstaly jen základy, které se obnovily v roce 2009, když byl kostel opravován,“ poukazuje na původní základy gotické stavby Šimšová.

Při rekonstrukci odhalili pracovníci znojemského muzea pozůstatky lidských koster a keramiku z 15. století. Kvůli nevhodnému rozmístění ale archeologové vyloučili, že by zde ostatky byly záměrně pohřbeny. Jak se tedy lidské ostatky do kaple dostaly, je pro historiky zatím záhadou. Dvakrát do roka se v kapli konají mše. Slávy někdejších markétských poutí ale zdaleka nedosahují. „Procesí, které chodilo ke svaté Markétě na hřbitov, šlo od Rybníků. Oltář byl na hřbitově a procesí doprovázela i hudba,“ připomíná duchovní slavnosti Šimšová.

Už na začátku 18. století získaly Rybníky významné privilegium. Jednalo se o poloviční právo svobodného nálevu vína. V 18. století se pak obec dočkala vlastní pečeti. V Rybníkách také sídlilo několik mlynářů. S posledním z nich je dochovaný mlýn spojován, a nese tudíž jméno Drápalův mlýn. Mezi další významné stavby Rybníků patří kostel sv. Cyrila a Metoděje, který byl vystavěn v rekordně krátkém čase. Místním na to stačilo pouze čtvrt roku. Před nedávnem se kostel dočkal i rekonstrukce, čímž ještě více podtrhl ráz malebné obce Rybníky.

Načítání...