„Kuzmo“ Marian Kuś neprokázal, že byl evidován u StB neprávem

Brno, Český Těšín -  Podnikatel a zastupitel z Českého Těšína Marian Kuś definitivně neprokázal, že by se dostal neoprávněně na seznam spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti. Kuś neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti zamítnutí jeho žaloby na určení, že ho ministerstvo vnitra eviduje neprávem. Nejvyšší soud označil jeho dovolání na nepřípustné.

Minulost dostihla bývalého člena Ústředního výkonného výboru ČSSD a bývalého místostarostu Českého Těšína Mariana Kuśe v roce 2004, když se před krajskými volbami prokazoval vedení strany negativním lustračním osvědčením. Vyšlo najevo, že ministerstvo mu vydalo osvědčení, dokonce dvakrát, ale vždy pozitivní. Policistům se nepodařilo prokázat, že dokument zfalšoval, obvinili ho však z poškozování práv ministerstva vnitra, za což ho soud potrestal pokutou sto tisíc korun.

V následujícím roce se prostřednictvím občanského sdružení Těšínské zrcadlo dostal na veřejnost obsah jeho svazku, ze kterého plyne, že od roku 1986 do roku 1988 aktivně spolupracoval s StB a dostával za to i zaplaceno. Dokonce se do služeb rozvědky údajně sám nabídl. Měl za úkol proniknout do prostředí katolické církve v Česku a v Polsku, připravoval se, mimo jiné studiem italštiny, na vyslání do Vatikánu. Jeho krycí jméno znělo Kuzmo. Z dokumentů mimo jiné plyne, že si u StB vysloužil odklad vojny. Kontaktoval řadu lidí, mezi jinými nynějšího biskupa Františka Václava Lobkowicze. Jak hodně lidem škodil, není jasné, ani proč ho StB z úkolu nakonec stáhla.

Kuś vědomou spolupráci s tajnou bezpečností vždy popíral. ČSSD mu kvůli lustrační aféře zrušilo členství ve straně. Do zastupitelstva Českého Těšína se naposledy dostal jako lídr kandidátky SOS pro Český Těšín. V souvislosti s komunálními volbami čelil podezření, že pro stranu kupoval hlasy voličů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...