Hrdina, nebo loutka: život Ludvíka Svobody

Praha - Na pultech knihkupectví se v současnosti objevil Deník z doby válečné Ludvíka Svobody z let 1939-1943. Generál, který později stanul v čele státu, boří ve své knize mýty o československém zahraničním odboji. Vypráví například o tom, jak do odboje odcházeli zločinci a dobrodruzi a kterak mezi vysokými důstojníky bujelo intrikánství. Sám Svoboda je ovšem výjimečná a kontroverzní osobnost. Pohledy na něj oscilují mezi dvěma krajnostmi: pro jedny je bezpáteřní člověk, pro druhé hrdina za všech okolností. Svoboda se narodil roku 1895 v Hroznatíně na Vysočině v zemědělské rodině. Měl se stát agronomem, ale v roce 1915 narukoval do armády, o rok později zběhl do tvořících se československých legií. Prošel Zborovem, Bachmačí a domů cestoval přes Vladivostok a Tichý oceán. Když se v roce 1920 vrátil, pokusil se navázat na rodinnou tradici a dva roky se staral o rodinný statek.

Jenže po další mobilizaci v roce 1921 proti Maďarům už Ludvík Svoboda v armádě zůstal. Po krátkém působení v Kroměříži - kde si našel manželku Irenu, se kterou měl dceru Zoe a syna Miroslava - jej armáda poslala na Podkarpatskou Rus, kde sloužil osm let. Třicátá léta zčásti strávil jako přednášející na vojenské akademii v Hranicích.

„Jako voják, který šel na frontu, počítal, že se nevrátí“

Svoboda, který nesouhlasil s „Benešovou kapitulací“, se nejprve vrhl na podzemní činnost, záhy utekl do Polska. A právě tehdy, 3. června 1939, začíná s psaním deníku. „Jsou v něm poznámky, ve kterých se obrací na rodinu, protože jako voják, který šel bojovat na frontu, mohl počítat s tím, že se nevrátí,“ říká o deníku dcera Ludvíka Svobody Zoe Klusáková Svobodová.

V Polsku se přidal k formované československé vojenské skupině, se kterou po dobytí Polska odešel do Sovětského svazu. Agenti NKVD ho ovšem postavili před soud a za údajné vyzvědačství se ho chystali popravit. Svoboda pak údajně v rámci posledního přání přesvědčil své soudce, aby zavolali do Kremlu, kde mu měli potvrdit nevinu. Právě z těchto prvních sovětských zážitků později někteří badatelé odvozovali, že Svoboda byl agentem Sovětů.

Po této události Svoboda organizoval 1. československý polní prapor, později armádní sbor. Zúčastnil se bojů u Sokolova, o Kyjev a následně i dukelské operace. Ačkoliv ve svých jednotkách nepovoloval žádnou politickou činnost, do Prahy se po válce vrátil s dekretem, který jej jmenoval ministrem národní obrany.

Druhou polovinu 40. let tak generál Svoboda strávil ve vysoké politice. Z pozice ministra přihlížel komunistickému převratu, později třeba i justiční vraždě svého spolubojovníka i rivala Heliodora Píky. Na začátku padesátých let jej čistky odsunuly mimo nejvyšší funkce, dva roky strávil jako účetní v JZD Hroznatín.

Zpět mu pomohlo výslovné přání sovětského vůdce Nikity Chruščova setkat se s ním během návštěvy Prahy. Svoboda pak krátce ještě učil na vojenské akademii a po odchodu do důchodu roku 1958 se podílel na práci Vojenského historického archivu.

„On byl zástěrka, po roce 68 byl dán jako ikona“

Situace se změnila s Pražským jarem 1968, kdy se stal prezidentem. Podle některých výkladů proto, že měl na jedné straně působit jako postava uklidňující Sověty, na druhé straně jako člověk konfrontovaný s „chybami režimu“ měl být nakloněn jeho reformám a liberalizaci. „On vlastně sloužil jako zástěrka po roku 48 a podruhé po 68. roce, kdy byl zase dán jako určitá ikona, člověk, který má čest, zásluhy válečné a tak dál,“ vysvětluje historik Jiří Bílek.

Podle historiků Svoboda naplnil spíše předpoklad první. Sice odmítl jmenovat vnucovanou vládu, nicméně vedl delegaci do Moskvy, kde i pod jeho tlakem všichni účastníci až na Františka Kriegla podepsali souhlas s okupací. „Přišel za mnou do restaurace a řekl mi: Prosím tě, Zdeňku, neposer se z toho. Když jede železo, nemůžeš se proti němu stavět čelem,“ vzpomíná novinář Zdeněk Hrabica.

V následujících letech pak muž, který měl být přístupný reformám a liberalizaci, bez odporu přihlížel normalizaci nastolené Gustávem Husákem a přes svou postupující nemoc se snažil udržet si pozici. Lpěl na prezidentské funkci, i když se už stěží dokázal podepsat. Komunistický parlament nakonec kvůli jeho odvolání změnil ústavu. Prezidentské funkce byl zbaven v březnu 1975 a o čtyři roky později, 20. září 1979, zemřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...