Hokejový svaz začal psát svoji historii

Praha - V pozdních večerních hodinách 11. prosince 1908 v tehdejší restauraci domu Platýz stojícího na pražské Národní třídě byl ustanoven Český svaz hockeyový, jehož otci byli delegáti dvanácti sportovních klubů (např. SK Slavia, AC Sparta, SK Smíchov, Unionu Žižkov nebo Čechie Karlín). V době, kdy se schylovalo ke vzniku dnešního Českého svazu ledního hokeje, patřily ledové plochy v českých zemích prozatím bandy hokeji - hře, při níž hráči krotili místo puku míček. Když však stále častěji začalo přibývat zpráv o hokeji kanadském a „destičce z tvrdé pryže“, někteří funkcionáři vytušili, že s bandy bude brzy konec.

Činovník Slavie Emil Procházka trval na tom, že budoucnost patří „kanadě“, zatímco bandy hokej byl podle jeho mínění dobrý ještě tak „pro malé kloučky s cumlem vzadu“. A v tomto duchu také začal podnikat své budoucí kroky. V říjnu 1908 rozeslal pozvánku, v níž oslovené sportovní oddíly vyzval k vytvoření samostatného hokejového svazu a za tímto účelem svolal na listopad roku 1908 do kavárny Karla IV. přípravné jednání. Zhruba rok před Procházkou učinil první pokus založit svaz i Josef Gruss, brankář prvního českého „kanadského“ výběru a budoucí předseda Československého olympijského výboru, jeho snaha ale tehdy zkrachovala. 

Právě rodící se svaz byl v té době díky Procházkově iniciativě již členem Mezinárodní ligy hokeje na ledě (LIHG, dnešní Mezinárodní hokejové federace IIHF). Jakmile totiž tento Slávista zjistil, že ve Francii něco takového čerstvě vzniká, nelenil a v listopadu ještě neexistující domácí svaz do LIHG přihlásil. Češi se tak stali druhými ze zakladatelů. 

Čeští hokejisté vzápětí obdrželi pozvánku na mezinárodní turnaj v Chamonix, což bylo pro český hokej přelomové. Na tomto místě totiž došlo v lednu 1909 k historicky prvnímu kontaktu Čechů s ledním hokejem s kotoučem a holemi s rovnými čepelemi. Český tým se skládal převážně z takzvaných hokejových mušketýrů: Josef Gruss, Jaroslav Jarkovský, Bolča Hammer, Ctibor Malý, Jan Palouš, Ota Vindyš a Jan Fleischmann.

Teprve krátce před tímto turnajem se podařilo zvolit svazové vedení. Po předchozích rozepřích byl na čtvrté valné hromadě 13. ledna jmenován předsedou Jaroslav Potůček. Hybnou pákou však nadále zůstal místopředseda a hlavní iniciátor zrodu Českého svazu hockeyového Procházka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...