Mengele - Anděl smrti - definitivně mrtev

Sao Paulo - Německý nacistický lékař Josef Mengele, který během druhé světové války na vězních v koncentračním táboře Osvětim prováděl lékařské experimenty. Po válce utekl z Německa a žil skrytě za hranicemi až do své smrti v Brazílii, kde 7. února 1979 zemřel. Pochybnosti o jeho smrti ukončily až testy DNA. Mengele se narodil v Günzburgu v Bavorsku. Studoval medicínu a antropologii na univerzitě v Mnichově, Vídeňské universitě a universitě v Bonnu. V Mnichově získal doktorát z antropologie za diplomovou práci v roku 1935 o rasových rozdílech ve struktuře spodní dásně. V roce 1938 získal doktorát z medicíny za diplomovou práci nazvanou „Rodinný výzkum rozštěpu horního rtu, horního patra a dásně".

Díky svému pobytu v Osvětimi byl Mengele později znám jako „Anděl smrti". Obyčejně působil v doktorské delegaci, která kontrolovala přicházející vězně a vyšetřovala, kteří jsou vhodní pro práci a experimenty a kteří budou okamžitě posláni do plynové komory.
 
Mengele v dubnu 1945 uprchl na západ jako řadový německý voják. Byl zadržen jako válečný zajatec a držen nedaleko Norimberka. Poté byl spojenci, kteří nevěděli, že je v jejich zajetí, propuštěn. Roku 1949 odletěl do Argentiny, kde nalezli útočiště i mnozí další nacističtí důstojníci.

Josef Mengele
Josef Mengele

V roce 1959 uprchl, poté co byl varován, že ho objevili lovci nacistů, do Altosu v Paraguayi. Od konce 60. let žil nedaleko Sao Paula v Brazílii až do své smrti roku 1979, kdy dostal infarkt či ho zasáhla křeč při plavání u pláže nedaleko Brazilského Embu, a utopil se.