Mengele - Anděl smrti - definitivně mrtev

Sao Paulo - Německý nacistický lékař Josef Mengele, který během druhé světové války na vězních v koncentračním táboře Osvětim prováděl lékařské experimenty. Po válce utekl z Německa a žil skrytě za hranicemi až do své smrti v Brazílii, kde 7. února 1979 zemřel. Pochybnosti o jeho smrti ukončily až testy DNA. Mengele se narodil v Günzburgu v Bavorsku. Studoval medicínu a antropologii na univerzitě v Mnichově, Vídeňské universitě a universitě v Bonnu. V Mnichově získal doktorát z antropologie za diplomovou práci v roku 1935 o rasových rozdílech ve struktuře spodní dásně. V roce 1938 získal doktorát z medicíny za diplomovou práci nazvanou „Rodinný výzkum rozštěpu horního rtu, horního patra a dásně".

Díky svému pobytu v Osvětimi byl Mengele později znám jako „Anděl smrti". Obyčejně působil v doktorské delegaci, která kontrolovala přicházející vězně a vyšetřovala, kteří jsou vhodní pro práci a experimenty a kteří budou okamžitě posláni do plynové komory.
 
Mengele v dubnu 1945 uprchl na západ jako řadový německý voják. Byl zadržen jako válečný zajatec a držen nedaleko Norimberka. Poté byl spojenci, kteří nevěděli, že je v jejich zajetí, propuštěn. Roku 1949 odletěl do Argentiny, kde nalezli útočiště i mnozí další nacističtí důstojníci.

V roce 1959 uprchl, poté co byl varován, že ho objevili lovci nacistů, do Altosu v Paraguayi. Od konce 60. let žil nedaleko Sao Paula v Brazílii až do své smrti roku 1979, kdy dostal infarkt či ho zasáhla křeč při plavání u pláže nedaleko Brazilského Embu, a utopil se.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...