Crick a Watson objevili strukturu DNA

UK/Cambridge - Vědci Francis Crick a James Watson přišli 25. dubna 1953 na zásadní objev. Jako první na světě identifikovali stavbu deoxyribonukleové kyseliny, která je nositelem dědičných vlastností všech živých organismů. DNA v té době zkoumal ještě britský tandem vědců - Rosalinda Franklinová a Maurice Wilkins. Prvenství v objevu struktury DNA ale drží už zmiňovaní Crick a Watson. Ti zkoumali strukturu kyseliny z jednoho úhlu, zatímco Franklinová a Wilkins zaujali více experimentální přístup.

Crick se narodil v roce 1918 v britském Northhamptonu. Nejdříve začal studovat fyziku, později se však obrátil k biologii. Od roku 1977 se v americkém ústavu Salt Lake zabýval otázkami lidského vědomí. Jeho kolega, James Dewey Watson, se narodil o deset let později v Chicagu. V roce 1947 ukončil bakalářské studium na univerzitě v Chicagu a získal doktorát na Indiana University. V obou případech bylo jeho studium zaměřeno na zoologii. Oba vědci následně skončili v britské Cambridži, kde započali svůj výzkum.  

První krok ve světovém objevu ale učinila Rosalinda Franklinová. Ta se domnívala, že molekula DNA má strukturu spirály. Druhý krok ke světové senzaci už potom učinili Watson a Crick, když předpověděli, že spirála je dvojitá, s jedním řetězcem nukleotidů směřujícím dolů a s druhým nahoru. Trojice vědců získala za svůj objev v roce 1962 Nobelovu cenu, Franklinová se ocenění nedožila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...