Otevření vinárny Viola

Praha - Malá poetická vinárna na pražské Národní třídě představuje už po desetiletí středobod pražské bohémy. Svou činnost zahájila pásmem Komu patří jazz. Za doprovodu rytmů na něm tehdy zazněly například Ginsbergovy, Ferlinghettiho a Vozněsenského verše. Ve vinárně se postupně začali zabydlovat přední umělci slova i hudby. Renomovaní členové Národního divadla zde recitovali beatnickou poezii a po každém přestavení se jamovalo u piana. Večery trvaly až do rána a v jejich průběhu se tu zastavili všichni, kdo v tehdejší mimořádně bohaté kultuře něco znamenali. Kombinace jazzu a poezie, která se tu pěstovala, byla nesmírně přitažlivá a vytvářela neopakovatelnou atmosféru.

V sedmdesátých letech postupně slovo převážilo nad živou hudbou a miniaturním prostorem Violy prošli snad všichni skvělí herci. Repertoár se posouval čím dál víc k divadlu. Duchovním otcem vinárny se stal Vladimír Justl, který stál v jejím čele od roku 1965 až do začátku devadesátých let.

Kavárna Viola sídlí v původně klasicistním domě na Národní třídě, který vznikl podle projektu architekta Polívky ve slohu secese v letech 1906 až 1907. Na dvoře, ve výstavním sále postaveném ze skla a železa, se konala první pražská výstava evropské umělecké moderny za účasti exponátů umělců ze SVU Mánes. Polívka pojal projekt jako uskutečnění syntézy budovy s jejím nejbližším okolím, což se mělo odrazit v umělecké výzdobě fasády, ale i v podobě nápisů obchodů, umístěných v přízemí, reklamních poutačů a dlažby chodníku před domem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...