Problémový dům v centru Znojma zmizí

Znojmo - Znojmo se po dlouhých letech zbavuje jednoho z nelichotivých obrazů. Dům v centru města, symbol místního ghetta, poslala těžká technika k zemi. Ve chvíli, kdy se stroje zakously do zdí domu, nastal faktický konec éry budovy, které místní přezdívali dům hrůzy. Jako problémovou lokalitu dům evidovalo i ministerstvo práce a sociálních věcí, žila tady velká sociálně slabá komunita. Co bude na místě přibližně sto let starého domu poté, co jej srovnají se zemí úplně, zatím není jisté. Jediné, co zde určitě nebude, jsou výrobní prostory.

Nelichotivý obrázek vítal léta návštěvníky Znojma, kteří přijížděli ve směru od Prahy. Teprve však narušená statika a propadlý strop podepsaly ortel budově, kterou se město příliš nechlubilo. Posledních sedm rodin jej opustilo až na konci ledna. „Tyto nájemníky jsme rozestěhovali do všech bytů, které jsme v té době aktuálně měli volné. Byla tady velká sociálně slabá komunita, se kterou se muselo pracovat,“ uvedl místostarosta Znojma Jan Blažíček (ODS). Místo lidí se do domu nastěhovala demoliční technika. „Začneme bourat a uvidíme, co udělá statika domu. Podle toho se zachováme dále,“ prohlásil stavbyvedoucí David Balada.

Ve chvíli, kdy se těžká technika zakousla do zdí domu, začal symbolicky konec éry jedné lokality, kterou místní označovali jako ghetto. „Bydlela jsem tam 36 roků, odstěhovali jsme se před rokem. Nedalo se tam už v posledních letech žít, všechno padalo a bylo tam mokro,“ vzpomíná bývalá obyvatelka domu Marie Česneková. Co zaujme místo přibližně sto let starého domu poté, co jej srovnají se zemí, zatím není jisté. „V této lokalitě počítá územní plán s bytovou výstavbou. Je zde možná i občanská vybavenost a služby, tedy prodejny, kavárna nebo penzion. Jediné, co se zde stavět nesmí, jsou výrobní prostory,“ vysvětlila městská architektka Iveta Ludvíková.

Jako problémovou lokalitu dům evidovalo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Teď ho může ze seznamu vyškrtnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...