Mentálně postižení budou jezdit na dovolenou do Dolních Věstonic

Dolní Věstonice - Bývalá fara pod Pálavou bude sloužit jako centrum pro mentálně postižené hlavně o víkendech a během dovolených. Lidé s handicapem tam budou moci jezdit s přáteli i s rodinou a časem tam mohou i začít bydlet. Plánuje se totiž i stavba chráněného bydlení pro klienty. Podle Jana Vraspíra z charity totiž nemají lidé s mentálním handicapem možnost kvůli nedostatku peněz strávit běžnou dovolenou v komerčním zařízení.

Charita budovu postupně opravuje podle toho, jak se jí od donátorů daří získávat peníze. Opravy podle Vraspíra vycházejí levně, protože většinu práce pořídí charita díky pomoci dobrovolníků i řemeslníků zdarma. Ze získaných peněz se tak nakupuje převážně materiál. Podle Petra Kopáčka z charity například loni na faře jeden den pomáhali zaměstnanci počítačové firmy. Místo práce v zaměstnání otloukali v Dolních Věstonicích cihly. Letos by si brigádu měli zopakovat.

Na faře je zatím pro pobyt mentálně postižených a jejich blízkých zprovozněno jedno patro. Může tam přespat 35 lidí. Další podle Vraspíra mohou stanovat v zahradě. Až bude oprava objektu dokončena včetně plánovaného chráněného bydlení, mohou se stálí obyvatelé o zahradu i dům starat. „Měli by tam zčásti pracovní náplň,“ dodal Vraspír. Podle něj je venkovská lokalita pro účel ideální, ne každý mentálně postižený chce žít v centru Brna, kde má charita své současné chráněné bydlení.

Handicapovaní opravují faru vlastními silami
Handicapovaní opravují faru vlastními silami

Náklady na dokončení kompletní rekonstrukce odhadl na deset milionů korun. Opravu objektu chce charita financovat i z letošního výtěžku sbírkové Akce cihla. Charitní pracovníci však připustili, že příspěvek bude spíš symbolický. V desetileté historii akce činil roční výtěžek asi 200.000 korun, v posledních letech klesl na loňských 95.000 korun. Podle Barbory Burešové z charity je to konkurencí dalších sbírek.