Gulášovka nebo Medvěděv? I tak by chtěli lidé medvíďata pojmenovat

Brno – Malým medvídkům z brněnské zoo je už více než měsíc. Ačkoliv bude trvat ještě minimálně další dva měsíce, než mláďata opustí bezpečí porodního boxu a podívají se do výběhu, lidé jim už teď vybírají jména. Stovky návrhů do zoo dorazily prostřednictvím médií, Facebooku i speciální mailové adresy. Některá jména jsou tradiční, jiná naopak velmi neotřelá.

„Podobně jako u mláďat ledního medvěda, i v tomto případě se brněnská zoo rozhodla, že dá lidem šanci, aby jména pro medvídky vybrali,“ řekla mluvčí brněnské zoo Lucie Kapounová. Zájem o výběr jmen je mezi lidmi velký. „Hlasují prostřednictvím médií, Facebooku a nově mohou své tipy zasílat i na e-mailovou adresu medvidata@zoobrno.cz, kterou naše zahrada k tomuto účelu zřídila,“ potvrdila mluvčí. 

Přes tyto kanály se už do zoo dostaly stovky nápadů, nejčastěji přes sociální sítě – například na Facebooku je zveřejněno kolem 200 návrhů. „Jako další možnost lidé volí mail, který funguje asi týden. Dorazilo nám už asi 40 mailových zpráv, v každé byly dva tipy na jména, tedy náměty na 80 jmen,“ dodala Kapounová. 

Video NO COMMENT: Medvíďatům už je více než měsíc
video

NO COMMENT: Medvíďatům už je více než měsíc

Chovatelé zatím neznají pohlaví medvíďat, z tipů na Facebooku je ale zřejmé, že lidé nechtějí ponechat nic náhodě a nejčastěji navrhují jména pro páreček – tedy klučičí i holčičí. Někteří se drží tradice a navrhují pojmenovat medvídky Brumla nebo českými jmény – Zuzana, Dušan či Azorek. Jiní popustili uzdu fantazii – medvídky by chtěli pokřtít například Gulášovka a Pivson nebo Tymošenková a Medveděv. „Navrhuji jména Bruno a Uršula, protože medvěd se latinsky řekne ursus a hnědý brunneis. Navíc Bruno bez “U„ je Brno,“ objasnila své tipy jedna z navrhovatelek na Facebooku. „Obecně se dá říct, že lidé jsou aktivní a výběr jmen je baví, hrají si s ruskými jmény, spojitostí jména s Brnem a podobně,“ potvrdila Kapounová. 

Nejkurióznější návrhy

Gulášovka a Pivson, Tymošenková a Medveděv, Půů a Pí, Čuk a Geg, Čech a Morava, Vilík a Mája, Merlin a Andromeda, Jeníček a Mařenka, Pat a Mat, Myšpulín a Fifinka, Eva a Vašek, Hříbek a Brusinka, Lister a Kočanská.


Z nejčastěji uváděných jmen pak bude vybráno několik návrhů, ze kterých veřejným hlasováním vzejde již konkrétní jméno, které medvídě získá při křtu. „Křest medvíďat zatím nemá přesný termín, předpokládáme, že v dubnu matka medvíďata vyvede ven z brlohu. Pokud vše půjde dobře, možná už v květnu budou mít medvíďata jména,“ uzavřela mluvčí.