Strany představily ekologický program do krajských voleb

Ostrava - Životní prostředí bude jedním z hlavních témat předvolební kampaně v Moravskoslezském kraji. Region trápí každoročně smog a zvýšené koncentrace prachu v ovzduší. Podle politiků by měl stát věnovat regionu větší pozornost.

Více peněz do dokončení obchvatů, pokračovat v dotačních programech na ekologické kotle a snaha o to, aby v kraji zůstaly všechny peníze, které platí za znečišťování velké průmyslové podniky – to jsou hlavní programové cíle ČSSD do voleb v Moravskoslezském kraji. A i ostatní strany se v základech s těmito body shodují. „Především chceme narovnat legislativu, která platí v Česku a Polsku. Polské hodnoty a polské limity jsou pětkrát větší,“ řekl kandidát na hejtmana MS kraje za ČSSD Miroslav Novák. S tím souhlasí i jejich současný koaliční partner KSČM. „Chceme krajskou diplomacií přispět k aktivizaci přes hraniční spolupráce při řešení problému s polskou stranou,“ uvedl kandidát na hejtmana MS kraje za KSČM Josef Babka.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Podle ODS je jakékoliv jednání zbytečné. „Nevěříme, že by polská strana ustoupila, ani evropská komise nám v tomhleto nepomůže, protože polská strana má větší vyjednávací sílu v Bruselu než my,“ myslí si kandidát na hejtmana MS kraje za ODS David Sventek. KDU-ČSL si zase myslí, že dotace na kotle by se měly omezit. I TOP 09 by chtěla, aby 140 milionů, které ročně platí velké firmy za znečištění do státní pokladny, dostával zpátky kraj. O tom kudy se bude životní prostředí v Moravskoslezském kraji ubírat v následujících letech, rozhodnou voliči 12. a 13. října.