Česko čeká horký rekordní víkend

Moravskoslezský kraj - Až na rekordní hodnoty vyžene horko rtuť teploměrů o víkendu. Meteorologové na celém území Česka očekávají až čtyřicítky a dost možná může padnout i rekord. V Moravskoslezském kraji má být nejvíce kolem osmatřiceti stupňů. A pořádně horko bylo už dnes.

Už od rána se před slunečními paprsky schovávali lidé ve stínu a v chladu a hlavně co nejblíže vody.

„Ze země jak na Islandu voda stříká“ zpívá Jaromír Nohavica v jedné ze svých nových písní. Na mysli má Masarykovo náměstí v Ostravě a konkrétně fontánu, do které se v horkých dnech jako je tento, chodí osvěžovat kolemjdoucí.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Osvěžit se snažil každý tak, jak nejlépe uměl a v obležení byla i řeka Ostravice uprostřed Frýdku-Místku.

V centru Frýdku-Místku pak už dlouho postrádaný déšť nahrazuje kropící vůz. Městem projíždí v horkých dnech až třikrát denně. A připravený bude i o víkendu.

„Teď budou ty teploty největší, sobota neděle také a v pondělí se budeme rozhodovat, jak dál,“ uvedl Jaromír Kohut, Technické služby Frýdek-Místek.

O kousek dál ale silnici naopak nahřívají. Pokládají tady nový asfalt, který má teplotu až sto padesát stupňů. Přerušit práci nemůžou, termíny nepočkají, a tak jediné co jim zbývá, je polévat se vodou.

Začátek zápasu posunuli i fotbalisté Baníku Ostrava. Výkop bude až v sedm hodinu, kdy by jedna třetina hrací plochy měla ležet už ve stínu.

„Předpokládám že ve větší míře budou využívány i občerstvovací kbelíky s vodou kolem hrací plochy,“ informoval Tomáš Bernády, vedoucí mužstva.

„Teploty v rozmezí od 34 do 38 stupňů nejsou zas tak úplně časté. Ovšem rekordních hodnot můžeme dosáhnout,“ uvedla Barbora Tobolová, ČHMÚ Ostrava.

Dneska naměřila nejvíc stanice v Ostravě Porubě. Teploměr tam vystoupil na hodnoutu 31,7 stupňů celsia.

 

Tropická vedra, to jsou i zdravotní komplikace.

„Raději nepobývejte na přímém slunci, a když, tak s pokrývkou hlavy a opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem,“ radí lékaři. Záchranáři jsou v pohotovosti.

„V těchto horkých dnech je více kolapsů, a to jak u mladých lidí, tak u starších,“ informovala Eva Sněhotová, operátorka záchranné služby MS kraje.

Jen za dnešek vyjížděli moravskoslezští záchranáři k jedenácti takovým případům. Vícekrát zasahovali například u pacientů s epileptickými záchvaty.

Video Reportáž Terezy Krumpholcové
video

Reportáž Terezy Krumpholcové

Na interním oddělení ostravské městské nemocnice chladí v těchto horkých letních dnech pacienty studenými obklady a mnohem více dbají i na jejich pitný režim.

Vysoké teploty nejsou příjemné ani čtyřdennímu Tomášovi. „Nebudu ho moc přikrývat, ať se nepřehřívá, protože je tady dusno. Musíme dodržovat pitný, režim,“ komentovala vedra Sylvie Smolková, matka Tomáše

Perné dny čekají záchranáře hlavně o víkendu. Nejvíce zásahů zaznamenávají právě v době, kdy vedra trvají několik dní za sebou.