Ostravský superpočítač dovede nahradit i laboratoř

Ostrava – Nejrychlejší počítač v Česku i střední Evropě už funguje v Ostravě. Pomáhá v medicíně - třeba s léčbou rakoviny nebo AIDS - ale taky umí ukázat i to, kam se při záplavách může vylít voda z řek. Zatím jsou výsledky zadarmo.

Reálný test, jak se chová tělo v případě srážky s autem. Díky ostravskému superpočítači je už ale nyní možné tyto testy v Česku provádět virtuálně. A ještě podrobněji. „Jsme schopni vyhodnotit třeba síly v nohou, zrychlení v hlavě, síly na žebra,“ uvedl vědecko-výzkumný pracovník Pavel Maršálek. Nebo jak zlepšit karoserii auta tak, aby při nárazu zranilo člověka co nejméně. Také jeden z úkolů, které řeší ostravský superpočítač. „Pokud bychom měli úlohu, kterou bychom na normálním laptopu počítali třeba dva až tři dny, tak na tomto superpočítači by ta úloha trvala dvacet minut,“ dodal Pavel Maršálek.

Běžný počítač má dvě nebo čtyři jádra, superpočítač jich má tři a půl tisíce. Za rok už jich bude mít 40 tisíc. Podle DNA konkrétního člověka, trpícího například rakovinou, umí vědci na superpočítači spočítat nejúčinnější léčbu. „Dokáže nahradit laboratoř a posoudit vliv nových léčiv na nemoci jako jsou AIDS,“ potvrdil rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák.

2 minuty
Reportáž Pavly Daňkové
Zdroj: ČT24

Ve výzkumném centru pracuje 140 vědců. Navrhují například dopravní prostředky s menším odporem vzduchu. „U boeingu je možné třeba zlepšit tvar křídel, což následně znamená snížit spotřebu pohonných hmot,“ prohlásil Tomáš Karásek, další z vědecko-výzkumných pracovníků.

Už za rok bude superpočítač přestěhován do zatím rozestavěné budovy. V té době bude patřit mezi padesát nejvýkonnějších zařízení na světě. A to už také bude desetinásobně rychlejší než teď a jeho cena se vyšplhá na 2 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...