Soutěž hasičů na Slezské Hartě

Ostrava - Více než stovka profesionálních i dobrovolných hasičů se na břehu Slezské Harty postavila na start soutěže ve vodním záchranářství. Prestižní souboj se konal již pojedenácté a jde o jedinou soutěž na stojaté vodě v České republice. Pětičlenné týmy se proto sjely z celé republiky. Premiérově se představily i dva týmy hasičů z Polska.

Záchrana tonoucího z vody, jeho ošetření, hod kruhem na cíl, technika jízdy na motorovém člunu i obyčejné pádlování. Osm stanovišť během necelých 40 minut prověří fyzické schopnosti i vědomosti všech pěti členů posádky. Na závěr soutěže navíc na družstvo čekají šedesátikilové barely představující člověka, které musí vynést z vody.

Poprvé se na Slezské Hartě soutěžilo v roce 1999, tedy dva roky po katastrofálních povodních, které výrazně postihly právě Bruntálsko a Krnovsko. „Cílem soutěže je prověřit hasiče a zjistit, co se naučili během výcvikového roku,“ říká ředitel Hasičské záchranné služby v Bruntále Jiří Patrovský.  

2 minuty
Reportáž Mojmíra Žáčka
Zdroj: ČT24

Soutěž poprvé získala mezinárodní punc, protože se jí zúčastnili i hasiči z Polska. Družstvo z Glubczyc doplnilo smíšené družstvo záchranářů z Bruntálu a polského Prudniku. „Jsem tu poprvé a je to velmi dobré setkání,“ pochvaluje si setkání hasič Jacek Ulman z polského Prudniku. „Jejich postupy jsou stejné, jako u nás. Nejsou žádné velké rozdíly ve způsobu zásahu,“ říká Lubomír Ritnošík z HZS Bruntál.  

Třetí místo na 11. ročníku soutěže vodního záchranářství obsadilo družstvo profesionálních hasičů z Přerova, druzí pak byli pak jejich kolegové z pořádajícího Bruntálu. Vavříny vítězů si ze Slezské Harty odvážejí profesionální hasiči z Nového Jičína. Na příští dvanáctý ročník by chtěli organizátoři na Slezskou Hartu kromě polských hasičů pozvat i své kolegy ze Slovenska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...