Paradoxně jsou tam oblasti s rekordně nízkým počtem lidí bez práce. Například na Prostějovsku se drží míra nezaměstnanosti na pouhých čtyřech procentech. Najít nové pracovníky je tak velký problém třeba pro železárnu, která mimo jiné vyrábí pružiny do rychlovlaků TGV. Začínají si tam v náboru pracovníků konkurovat i firmy, které se zabývají činnostmi v různých odvětvích.
Brzdou hospodářského rozvoje Olomouckého kraje tak už není pouze špatná dopravní dostupnost zejména horských okresů Jeseník a Šumperk, ale v posledních letech také stále větší nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.
Dopravní infrastruktura v kraji se v posledních letech zlepšuje, stále však platí, že dostupnost Šumperska a hlavně Jesenicka má k ideálu ještě daleko. Situaci výrazně zlepší oprava silnice přes Červenohorské sedlo, která spojuje Jesenicko se Šumperskem. Náročná rekonstrukce skončí příští rok na jaře.
Až příliš mnoho herních automatů
I přes postupný úbytek herních přístrojů patří Olomoucký kraj k těm s nejvyšším počtem herních přístrojů v přepočtu na obyvatele.
„Takoví lidé mají pracovní i rodinné problémy. Dostat se do nich je v Olomouckém kraji poměrně jednoduché. Na deset tisíc obyvatel tady připadá 61 herních automatů. Po příhraničních krajích, kam jezdí gambleři z Rakouska a Německa, je to 4. nejhorší výsledek v Česku,“ zjistil redaktor České televize Martin Laštůvka.
Průměrná mzda činí 23 483 korun
Průměrná mzda v kraji v letech 2012 až 2015 vzrostla z 22 487 na 23 483 korun, ale i tak se řadí k nejnižším v zemi. Pod celostátním průměrem je o přibližně čtyři tisíce. To má negativní vliv na ochotu lidí zvyšovat si kvalifikaci či dojíždět za prací.
Střední školy v regionu kvůli požadavkům firem postupně rozšiřují nabídku studijních oborů. Olomoucký kraj letos perspektivní učební obory podpoří částkou 7,3 milionu. O dotace požádalo 30 středních škol. Mezi podporované učňovské obory patří elektrikáři, klempíři, nástrojáři, truhláři, ale například i pekaři a řezníci.
Turisté Olomoucko vyhledávají
Olomoucký kraj se v posledních letech těší většímu zájmu turistů z tuzemska i zahraničí. Do modernizace infrastruktury cestovního ruchu bylo například v Jeseníkách s pomocí evropských dotací investováno více než 1,5 miliardy korun. V horském regionu díky investicím vznikly nové ubytovací kapacity, turistické atrakce a lyžařské areály.
Podle odborníků Jeseníky milionové investice do modernizace turistické infrastrukturu nutně potřebovaly, protože provozovatelé tamních rekreačních středisek po roce 1989 dlouhá léta s jejich rekonstrukcí otáleli.
Česká televize v následujících dvou týdnech představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.