Čínská kosmická loď pořídila snímky celé planety Mars, včetně jižního pólu

Čínská nepilotovaná kosmická loď získala obrazová data dokumentující celý Mars, včetně snímků jeho jižního pólu. Od začátku loňského roku obletěla planetu více než třináctsetkrát, informovala agentura Reuters s odkazem na čínská státní média.

Loď Tchien-wen-1 úspěšně dorazila k rudé planetě loni v únoru v rámci první čínské mise. Na povrch planety umístila robotické vozítko, zatímco kosmické plavidlo zkoumalo planetu z vesmíru.

Mezi snímky pořízenými lodí byly i první čínské fotografie jižního pólu Marsu, kde se nachází téměř všechny vodní zdroje planety.

Vodu, která se skrývá pod ledem na jižním pólu planety, objevila v roce 2018 sonda Evropské vesmírné agentury (ESA). Nalezení podpovrchové vody je klíčové při určování potenciálu planety pro život a také pro zajištění trvalého zdroje vody v případě, že se průzkumu zúčastní posádky.

Planeta kráterů

Mezi další snímky lodě Tchien-wen-1 patří fotografie čtyři tisíce kilometrů dlouhého kaňonu Valles Marineris a impaktních kráterů na severu Marsu, které jsou známé jako Arabia Terra.

Rovněž poslala snímky ve vysokém rozlišení okraje rozsáhlého kráteru Maunder i pohledu shora dolů na 18 tisíc metrů vysokou štítovou sopku Ascraeus Mons, kterou poprvé objevila sonda NASA Mariner 9 před více než pěti desetiletími.