Evropská raketa Vega vynesla na oběžnou dráhu satelit, přičinila se o to i brněnská firma

Evropská raketa Vega v noci na čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu pomocí nosiče od české firmy první družici s velmi vysokým rozlišením, která je součástí nové konstelace satelitů Pléiades Neo určené k pozorování Země. Téměř tunová družice Pléiades Neo 3 byla spolu s dalšími pěti malými satelity umístěna na takzvaném dispenseru brněnské firmy SAB Aerospace.

Raketa odstartovala z rampy v Kourou ve Francouzské Guyaně v 3:50 SELČ. Během mise trvající hodinu a 42 minut Vega vypustila hlavní satelit Pléiades Neo 3 o váze 920 kilogramů ve výšce 628 kilometrů. Kromě toho umístila na orbitu do plánovaných poloh pět malých satelitů včetně pozorovací mikrodružice Norsat-3 a čtyř minisatelitů (CubeSat) různých společností.

Hlavní místo na nosiči neboli dispenseru české firmy SAB Aerospace obsadil právě satelit Pléiades Neo 3, pět dalších sekundárních satelitů bylo umístěno pod ním. „Dispenser jsme tentokrát sestavili v konfiguraci, která je uzpůsobená pro pár menších družic a jeden velký satelit,“ sdělil generální ředitel SAB Aerospace Petr Kapoun v tiskové zprávě.

„Díky našemu nosiči se tak podařilo plně využít kapacitu rakety, která by za jiných okolností vynesla do vesmíru pouze jeden hlavní satelit. Takto se navíc náklady na cestu do vesmíru rozdělily mezi více subjektů,“ dodal Kapoun.

Konstelace satelitů Pléiades Neo, kterou financuje společnost Airbus, bude podle společnosti Arianespace, která let uskutečnila, znamenat posun v geolokaci. Satelity umožní pozorování Země zejména během přírodních katastrof.

Projekt s komplikacemi

Po neúspěchu z loňského podzimu byl tentokrát start bezchybný, informovalo podle agentury AFP francouzské Národní centrum kosmického výzkumu (CNES).

Společnost Arianespace uvedla, že přípravy startu se řídily souborem opatření, která byla formulována nezávislou vyšetřovací komisí ustanovenou po neúspěchu mise Vegy ze 17. listopadu loňského roku. Tehdy se raketa zřítila do moře i se španělským satelitem SEOSAT-Ingenio, jehož úkolem mělo být získávat snímky zemského povrchu ve vysokém rozlišení, a francouzskou družicí Taranis, určené k pozorování Země. Selhání zapříčinil problém vzniklý při výrobě čtvrtého stupně rakety, který nebyl odhalen během kontrol.

Pro společnost Arianespace šlo letos o třetí start. Předtím zorganizovala dva vzlety rakety Sojuz z ruského kosmodromu Vostočnyj. Raketa Vega od svých začátků v roce 2012 uskutečnila svoji osmnáctou misi.