Zastřelte si slona, nabízí Botswana. Podle vlády ušlapávají lidi a škodí farmářům

V Botswaně se uskuteční aukce licencí na lov slonů poté, co loni zrušili zákaz zavedený v roce 2014. Vydražit chce nyní vláda povolení umožňující odstřel 70 slonů, informoval zpravodajský server BBC. Lovecká sezona v Botswaně začne v dubnu a licence, které mají umožnit zabití dalších 200 slonů, budou vydraženy později. Africká Botswana, kde podle odhadů žije asi 130 tisíc slonů, má největší sloní populaci na světě. Koncem 90. let tam přitom žilo podle odhadů asi 80 tisíc chobotnatců.

V pátek jde do dražby sedm loveckých balíčků, přičemž každý z nich obsahuje licenci na zabití deseti slonů. Zájemci musí složit vratnou zálohu ve výši 18 tisíc dolarů (přes 411 tisíc korun).

Podle mluvčí ministerstva pro národní parky a přírodu Alice Mmolawaové bude licence platit jen v určitých loveckých oblastech, kde byly zaznamenány největší střety slonů s člověkem, a zakoupit si ji budou moci pouze firmy registrované v Botswaně.

Do aukce se podle botswanských úřadů přihlásili tři zájemci a nyní se jedná o tom, zda bude dražitel moci koupit více než jednu licenci. 

Botswana v roce 2014 zakázala lov slonů, aby je chránila. Ačkoli opatření bylo hodnoceno jako velmi úspěšné, prezident Mokgweetsi Masisi loni zákaz zrušil. Podle kritiků se tím snaží získat podporu voličů ze zemědělských oblastí, u kterých je větší pravděpodobnost, že se kvůli slonům dostanou do potíží. Vládní představitelé argumentovali tím, že sloni ušlapávají lidi a farmářům konzumují plodiny.

Lidé se slonů bojí

„Sloni zabili hodně lidí a zničili životy. Myslím, že vláda snižováním jejich počtu dělá dobrou věc,“ uvedl podle agentur jeden z obyvatel hlavního města Gaborone, jehož rodná vesnice Maun patří k místům, kde se střety lidí se slony dějí nejčastěji.

Ekologové jsou v otázce prodeje licencí na lov slonů rozděleni. Někteří se obávají, že se tím bude postupně zvyšovat poptávka a zároveň že to bude motivovat pytláky k dalšímu obchodování se slonovinou.