Tabáková epidemie se zastavila, hlásí Světová zdravotnická organizace. Poprvé ubylo kuřáků

Celosvětový růst počtu kuřáků se poprvé zastavil, což může znamenat zvrat v globální epidemii, která už připravila o život desítky milionů lidí. Ve zprávě zveřejněné v Londýně to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Ukázalo se, že snaha vlád posílit boj s kouřením přináší výsledky, uvedla.

„Po mnoho let jsme byli svědky trvalého růstu počtu mužů, kteří kouří či jinak konzumují tabákovou produkci. Nyní poprvé vidíme, že jejich počet se snižuje, protože vlády jsou vůči tabákovému průmyslu přísnější,“ sdělil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Globální spotřeba klesá

Jestliže v roce 2000 pravidelně konzumovala tabákové výrobky zhruba třetina světové populace, v roce 2015 už to byla jen čtvrtina. V absolutních číslech podle WHO poklesl počet uživatelů tabáku ze zhruba 1,4 miliardy v roce 2000 na 1,3 miliardy v loňském roce. Osmdesát procent uživatelů tabáku přitom loni tvořili kuřáci.

Podle WHO zemře každoročně v souvislosti se škodlivými následky konzumace tabáku přibližně osm milionů lidí, z toho 1,2 milionu tvoří pasivní kuřáci.

Dosud vykazovala statistika konzumentů tabáku snižující se počet kuřaček, loni jich bylo přibližně o 100 milionů méně než v roce 2000. Počet kuřáků se naproti tomu každoročně zvyšoval o 40 milionů. Teď se ale ukazuje, že tento růst se zastavil, a experti WHO očekávají pokles. Do roku 2025 by se počet kuřáků – mužů i žen – měl snížit o 37 milionů lidí.

Co dalšího studie zjistila?

  • Děti: Roku 2018 kouřilo odhadem 43 milionů dětí ve věku od 13 do 15 let. Čtrnáct milionů z nich byly dívky, devětadvacet milionů byli hoši.
  • Ženy: Roku 2018 kouřilo tabák 244 milionů žen. Predikce WHO uvádějí, že roku 2025 jich bude o 32 milionů méně. Nejpomaleji kuřaček ubývá v Evropě, naopak nejvíce jich přibude v chudších a rozvojových zemích.
  • Asie: Nejvyšší spotřeba tabákových výrobků je dnes v jihovýchodní Asii. Kouří tam 45 procent mužů a žen. Podle WHO ale čísla naznačují, že tento trend tam brzy opadne a počet kuřáků klesne na úroveň podobnou Evropě – tedy asi na čtvrtinu populace.