Boeing otestoval záchranný systém lodi Starliner, kterou buduje pro NASA. Jeden padák selhal

Společnost Boeing v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne zřejmě zdárně vyzkoušela záchranný systém své kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). 

Test únikového systému lodi Starliner
Zdroj: NASA

Test vysílala NASA TV v přímém přenosu na internetu. Jestli byl zcela úspěšný, ukáže teprve analýza dat zaznamenávaná během celého letu od startu až po dopad; NASA ale na Twitteru naznačila, že test považuje za úspěch.

Modul zahájil prověrku s určitým zpožděním v 15:15 našeho času startem z rampy. Další fáze letu a návratu na zem proběhly podle všeho tak, jak měly. Server Spaceflight Now si nicméně všiml, že při závěrečném klesání se rozevřely jen dva místo předpokládaných tří velkých padáků.

„Loď Starliner prolétla kritickým bezpečnostním milníkem při hlavní zkoušce svého (záchranného) systému přerušení letu. Před námi je analýza spousty dat, ale jsme o krok blíže letům s posádkou,“ uvedla NASA v prvním komentáři na Twitteru.

Podle NASA by se astronauti, pokud by dnes nějací v modulu byli, dostali bezpečně zpět na zem i při otevření jen dvou ze tří hlavních padáků.

Záchranný systém přerušení letu má v případě nečekané události během startu nosné rakety nebo krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy a nosné rakety.

Boeing versus Musk

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed.

Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi Crew Dragon úspěšně absolvoval už v první polovině března. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel být odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi. 

Termín startu prvního letového testu bez posádky lodi CST-100 Starliner k ISS byl stanoven na 17. prosince.

NASA netrpělivě čeká na to, až bude moci díky Crew Dragonu a Starlineru přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem Země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Podle portálu ars technika v minulosti Američané platili za jedno letové místo v Sojuzu včetně výcviku zhruba 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). 

O víkendu se uskutečnil také test konkurenční společnosti SpaceX. Úspěšně vyzkoušela padáky pro stroj Crew Dragon: