Oteplování zásadně mění Arktidu, popisuje klimatická zpráva. Letošek tam byl druhý nejteplejší v dějinách

Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování přitom dramaticky mění nejen oblast za severním polárním kruhem, ale i počasí na celé planetě. Toto varování vyslali vědci v nejnovější zprávě o arktickém klimatu, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).

„Teploty vzduchu v Arktidě v posledních pěti letech překročily všechny předchozí záznamy od roku 1900,“ stojí v pravidelné zprávě NOAA. „Rostoucí atmosférická teplota v Arktidě způsobuje zpomalování a neobvyklé kolísání oceánského proudění, které lze spojovat s abnormálními projevy počasí,“ upozornili vědci.

Experti poukázali například na to, že uvedené změny obvykle přinášejí do oblastí jižně od severního polárního kruhu neobvykle nízké teploty. Podle nich mohly být důsledkem změn klimatu v Arktidě například letošní sněhové bouře na východě USA nebo vpád extrémně mrazivého počasí do Evropy začátkem letošního března.

„Arktida právě zažívá změny, které nemají v historii lidstva obdoby,“ uvedla Emily Osborneová, vedoucí týmu, který studii připravil. Rok 2018 byl druhý nejteplejší v závěsu za rokem 2016, v Arktidě byla letos rovněž druhá nejnižší vrstva ledu.

Teplo škodí ekosystému

Změny v Arktidě ohrožují tamní ekosystémy, například populace jelenů karibu v arktických tundrách za poslední dvě desetiletí poklesla o 50 procent, uvádí NOAA. Podle odborníků může klimatická proměna v následujících desetiletích přivodit obrovské škody v řádu bilionů dolarů, a to zejména kvůli škodám na infrastruktuře.

Arktickou zprávu zveřejnil americký NOAA jen několik týdnů poté, co vydal zprávu o globálních změnách klimatu. V té varoval, že oteplování způsobené lidskou činností může přinést další extrémní výkyvy počasí a rozsáhlé škody. Prezident Donald Trump pak ale řekl, že nevěří, že klimatické změny mohou mít na hospodářství Spojených států ničivý dopad.

USA navíc na Trumpův popud loni odstoupily od Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Smlouva má prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa dohoda poškozovala americké hospodářské zájmy.