Autoři amerického výzkumu pracovali se skupinou 256 dobrovolníků, které rekrutovali ze studentů. Testovali na nich, jestli jsou emocionálně citlivější vůči utrpení lidí nebo psů. Studenti dostali předloženou fiktivní zprávu o nevyprovokovaném útoku basebalovou pálkou, útočník byl neznámý. „Policejní vyšetřovatel, který dorazil na místo zločinu o několik minut později, informoval o tom, že oběť útoku má zlomenou nohu, několik podlitin a je v bezvědomí,“ bylo ve zprávě.
Tohoto textu existovalo několik verzí, konkrétně čtyři, lišily se podle toho, kdo byl obětí: roční dítě, třicetiletý muž, štěně a dospělý muž. Vědci pak studentům pokládali otázky, podle nichž se dalo poznat, jakou emocionální odezvu v nich tato informace vyvolala. „Odpovědi se výrazně lišily, pokud byl obětí dospělý muž ve srovnání s dítětem nebo psem,“ uvedli vědci ve zprávě. „Je očividné, že lidé se na psy nedívají jako na zvířata, ale spíš jako na malé chlupaté děti – případně na členy rodiny, k nimž mají obdobně intenzivní vztah jako k dětem.“
Soucítíme s těmi zranitelnými
Kanadská nezisková organizace Harrison's Fund, která je zaměřená na medicínský výzkum, před dvěma roky provedla podobný experiment. V jeho rámci testovala, jestli by lidé ochotněji darovali peníze na pomoc lidem nebo psům. Vytiskli dvě verze stejného letáku – byl na něm snímek psa nebo malého chlapce, vždy doprovázený stejným textem: „Nedali byste pět dolarů, abyste zachránili Harrisona před bolestivou pomalou smrtí?“ Hádáte správně, více peněz dostal pes Harrison.
Obě práce mají řadu společných vlastností: vycházejí z poměrně malého vzorku zkoumaných osob, neprováděli je špičkoví vědci a jde spíše o zajímavost. Přesto podle vědců z Northeastern University v Bostonu něco naznačují – to, jak hluboký vztah je mezi lidmi a psy. V poslední době se ozývá mnoho kritiky na to, jak přehnaná je v bohatém západním světě péče o zvířata, jak v otázce jejich komfortu, tak i ohledně toho, kolik taková péče stojí.
Podobné práce ukazují, že to zřejmě není nic nepřirozeného; domestikace psa změnila i člověka tak, že jejich vzájemný vztah nemá v přírodě obdobu.