Americká armáda financuje, testuje a využívá různé formy strojové inteligence už řadu let. Již roku 2001 dokonce vyžadoval Kongres, aby byla třetina vojenských vozidel autonomních do roku 2015 – což se nepodařilo splnit. Podle nové zprávy přesto patří strojům budoucnost i co se týká válčení. Přinese to jedinečnou proměnu toho, jak válčení stovky let funguje. Tento pokrok se podle Allena a jeho kolegů nedá zastavit; i kdyby teď hned vlády zakázaly výzkum umělých inteligencí, armády budou mít stále k dispozici 5–10 let již hotových výzkumů, jež zatím nestačily zpracovat a využít.

Umělé inteligence v roce 2016
Studie uvádí, že rychlé nasazení těchto technologií jen zvýrazní roli USA jako nejsilnější armády světa. Chytřejší, obratnější a rychlejší roboti by mohli podporovat vojáky a zlepšovat akceschopnost armád při pozemních operacích, jakou jsou ty v Iráku nebo Afghánistánu. Hlavní výhodou zatím je, že takové mise si vyžádají méně lidských sil – a řada z nich se možná již brzy obejde zcela bez nasazení lidí.
Kybernetické války jsou levné
Vědci ale také upozorňují na to, jaká rizika umělé inteligence pro Spojené státy představují. S tím, jak rychle roste úroveň takových systémů, se může snadno stát, že dojde k narušení mezinárodní rovnováhy moci. I malé státy totiž budou moci pomocí takových relativně levných kybernetických zbraní úspěšně ohrožovat velmoci. Doposud byl jediným způsobem, jak toho mohly dosáhnout, vývoj jaderných zbraní, ale ten je drahý, je k němu potřeba spousta zdrojů a rozsáhlá infrastruktura. Zato k vývoji kódu není zase zapotřebí tolik – a útok pomocí něj může být podobně ničivý, pokud je mířený například na elektrárenskou strukturu země nebo na její ekonomiku.
Harvardští vědci varují především před tím, že se autonomní drony a vozidla rozšíří mezi veřejnost. Až se to stane (podle předpokladů jiných analytiků by to mělo být do 10–15 let), mohly by se tyto stroje stát účinnými nástroji v asymetrické válce. Místo sebevražedných atentátníků tak mohou vojáci již brzy čelit autonomním vozům s příkazem najíždět do civilistů.
Je možné zastavit vojenské využití umělých inteligencí?
O zákaz umělých inteligencí se, zřejmě podobně marně, snaží řada institucí. Roku 2015 poslalo na 3000 expertů v oboru (včetně výzkumníků z Microsoftu a Google) otevřený dopis prezidentu Obamovi – prosili v něm o zákaz autonomních zbraňových systémů.
Spojené státy zatím mají velmi otevřený přístup. Roku 2012 ustanovilo americké ministerstvo obrany dočasný příkaz, aby byl při použití smrtící síly vždy přítomen člověk; tedy jednoduše „stroj nesmí nikdy zabít člověka z vlastní vůle“. Letos v květnu bylo toto pravidlo potvrzeno s tím rozšířením, že jeho časová platnost je neomezená.
Autoři harvardské zprávy doporučují, aby Spojené státy začaly vést intenzivní diplomatická jednání s ostatními velmocemi. Výsledkem by měly být dohody, které by stanovily pravidla pro používání umělých inteligencí pro vojenské účely.