TÉMA

Papoušci

Čeští vědci vysvětlili, proč papoušci září všemi barvami duhy

Mezinárodní tým vědců, včetně českých expertů, odhalil, co stojí za pestrým zbarvením papouščího peří. Zodpovědné jsou specifické pigmenty. Studie například prokázala, že pigment psittakofulvin, který je u papoušků zodpovědný za červené a žluté barvy, se vyskytuje ve dvou chemických formách. Vědci nově zjistili, že jeho specifické zabarvení závisí na molekulárních přeměnách řízených enzymem.
1. 11. 2024Aktualizováno1. 11. 2024|

Papoušci čím dál víc hnízdí v evropských městech. Invazním druhům se nejspíš nevyhne ani Česko

Zatímco dříve po boku holubů nebo vrabců zobali drobní zelenožlutí papoušci drobky hlavně v teplejších zemích typu Španělska, v posledních letech se stále častěji objevují i v severnějších oblastech, třeba Paříži nebo Londýně. Dle ornitologů je nejspíš jen otázkou času, než se papoušci mniší nebo alexandři malí pevněji usídlí i v tuzemských ulicích. Jde přitom o invazní druh, který omezuje původní ptactvo či škodí farmářům.
21. 2. 2024|

Boj o popelnice mezi Australany a papoušky kakadu je nerozhodný, tvrdí vědci

Obyvatelé australského Sydney vedou nesmiřitelný boj s vysoce inteligentními papoušky kakadu. Vymýšlejí stále sofistikovanější metody, jak opeřencům se žlutými chocholkami na hlavě zabránit dostat se do popelnic. Detailně se tímto soubojem zabývá studie zveřejněná v časopise Current Biology.
13. 9. 2022|
Komiks

Exotičtí ptáci v hlavním městě. Pražská zoo disponuje novým pavilonem

Přes čtyřicet vzácných druhů papoušků a dalších ptáků z celého světa je k vidění v novém Rákosově pavilonu v pražské zoo. Jeho stavba trvala pět let a stála 30 milionů korun. Teď v něm žije asi stovka opeřenců, z toho čtyři druhy chová zoologická zahrada jako jediná v celé Evropě.
17. 10. 2019|
Načítání...