Rusko přišlo navždy o Evropu jako největšího odběratele ropy a plynu, řekl šéf agentury pro energii

Rusko navždy přišlo o Evropu jako svého největšího energetického klienta, uvedl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že IEA očekává, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku bude ruská produkce ropy nižší přibližně o dva miliony barelů denně. Letos v březnu těžba Ruska činila více než deset milionů barelů denně.

Birol také pochválil Norsko za to, že zvýšilo vývoz plynu do Evropy, když zmizely ruské dodávky. „Rád bych poděkoval Norsku za to, že v těžké době zvýšilo vývoz do Evropy a že znovu dokázalo, že země je spolehlivým dodavatelem,“ prohlásil.

Uvedl také, že považuje za pozitivní, že se do obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových řešení investuje obrovské množství peněz. Agentura podle něj brzy zveřejní nová čísla, která ukazují, že investice do obnovitelných zdrojů v Evropě nebyly nikdy tak vysoké jako nyní. Investice jsou podle něj poháněné úvahami o energetické bezpečnosti, klimatickými závazky a touhou zemí podpořit nový průmyslový rozvoj.

Příští rok poptávka po ropě zpomalí

U cen ropy nyní agentura ve svých prognózách reflektuje růst počtu případů nemoci covid-19 v Číně, který posiluje obavy ohledně vývoje poptávky po palivech. K těmto obavám přispívají rovněž nepříznivé vyhlídky západních ekonomik. Agentura proto předpokládá, že růst globální poptávky po ropě v příštím roce zpomalí na 1,6 milionu barelů denně z letošních 2,1 milionu barelů denně. 

IEA také nedávno uvedla, že blížící se zákaz nakupovat v Evropské unii ruskou ropu a ropné produkty dopravované po moři znamená spolu s cenovým stropem na ruskou ropu bezprecedentní nejistotu. „Blížící se embarga, která země EU zavádějí na ruskou ropu a ropné produkty, a zákaz uvalený na služby poskytované po moři budou na trhu s ropou znamenat další tlak na rovnováhu a především na už tak mimořádně napjaté trhy s naftou,“ uvedla agentura.