Kalifornii zasáhl mohutný požár. Na dva tisíce lidí muselo opustit své domovy

Na dva tisíce obyvatel muselo opustit své domovy v kopcích na severu Kalifornie, kde se od pátku šíří požár nazvaný McKinney. Dosud si vyžádal dvě oběti. Podle agentury AP jde o největší oheň letošního roku, zachvátil už přes 225 čtverečních kilometrů.

Požár se rozhořel ze zatím neznámé příčiny v pátek odpoledne. Hoří v řídce zalidněné části okresu Siskiyou jen několik kilometrů jižně od hranic Kalifornie s Oregonem. Kancelář šerifa okresu Siskiyou uvedla, že v neděli nalezla těla dvou lidí v autě, které stálo v cestě ohni.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil pro oblast stav nouze. 

Americká média hovoří v případě McKinney o „explozi ohně“ ještě větší než v případě požáru Oak o týden dříve, který se rozhořel v centrální části Kalifornie poblíž Yosemitského národního parku. Toto ohnisko se hasičům aktuálně daří dostávat pod kontrolu poté, co se za několik dní rozrostlo na necelých 80 čtverečních kilometrů.

Ačkoli McKinney zatím hoří zcela nekontrolovaně a podle guvernéra už zničil vícero obydlí, déšť v noci na úterý minimalizoval jeho šíření. Vegetace v oblasti je ale i nadále extrémně suchá a k rychlému šíření plamenů mohou brzy přispět bouřky se silným větrem a blesky, které zažehnou další menší požáry.

„Porost je tak suchý, že blesk to může celé zažehnout,“ řekla mluvčí Lesní správy USA Adrienne Freemanová. Dodala, že bouřky zpravidla provází „nevyzpytatelný“ vítr, který může plameny hnát do různých stran. Meteorolog Brad Schaaf nicméně deníku The New York Times řekl, že kouř stoupající z požářiště by mohl způsobit pokles teplot a potažmo zmírnit některé faktory přispívající k šíření plamenů.

Místa zasažená požárem podle úřadů opustilo nejméně na dva tisíce obyvatel nebo turistů, kteří zdolávali známou dálkovou trasu Pacific Crest Trail.

Požár McKinney vypukl v době, kdy má Kalifornie před sebou ještě měsíce svého „období ohňů“. Stát se podobně jako velká část amerického západu potýká s dlouhodobým nedostatkem vláhy a nárůstem teplot, což zvyšuje riziko šíření plamenů. Experti tento vývoj považují za součást globálních klimatických změn poháněných skleníkovými plyny uvolňovanými při lidských činnostech.