V USA je kritický nedostatek kojenecké výživy. Biden přijal zvláštní opatření

Americký prezident Joe Biden přijal ve středu nouzová opatření, jejichž cílem je zvýšit výrobu a dodávky kojenecké výživy, které je v poslední době na některých místech USA kritický nedostatek. Na řešení situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.

„Vím, že se rodiče napříč zemí obávají toho, že nenajdou dostatek výživy k nakrmení svých dětí,“ řekl Biden ve videoprojevu zveřejněném v noci na čtvrtek. „Jako rodič a prarodič vím, jak moc je to stresující,“ dodal.

Biden využil nouzového zákona přijatého v roce 1950 po začátku korejské války, kterým přikázal dodavatelům, aby prioritně vyřizovali objednávky od výrobců kojeneckých výživ. Prezident rovněž přikázal úřadům, aby po světě nalezly dostupné zásoby kojenecké výživy vyhovující americkým normám. Ministerstvo obrany následně spustí zvláštní operaci, jejímž cílem bude přivážet výživu ve speciálním režimu do USA komerčními nákladními lety.

Podobná opatření americká vláda přijala v začátcích pandemie covidu-19 k zajištění ochranných pomůcek, ventilátorů či později ke zrychlení výroby covidových vakcín.

Spojené státy řeší nedostatek kojenecké výživy (zdroj: ČT24)

Strádají i děti se speciální potřebou

Situace s výživou pro nejmenší Američany se zhoršuje již několik měsíců, podle amerických médií musí řada matek shánět specializovaná umělá mléka daleko od svého bydliště nebo na internetových tržištích.

Veřejnoprávní stanice NPR uvádí, že je nyní v USA těžko k dostání jak obyčejná mléčná výživa, tak speciální varianty určené pro děti se zdravotními problémy či alergiemi. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že v USA je v prvních třech měsících života plně kojena méně než polovina dětí.

Nedostupnost dětské výživy pramení z obecnějších problémů americké ekonomiky a dodavatelských řetězců, narušených v důsledku pandemie. Situace se navíc výrazně zhoršila v únoru, kdy se uzavřel největší výrobní závod na kojeneckou výživu v USA společnosti Abbott Nutrition, v němž panovalo podezření na špatné hygienické podmínky a bakteriální kontaminaci výrobní linky. Abbott je největším americkým dodavatelem mléčné výživy a jednou z hrstky firem, které stojí za drtivou většinou produkce výživ v USA.

Zdlouhavá náprava

Úřady nicméně v pondělí oznámily, že dosáhly dohody s firmou Abbott ohledně rychlého znovuotevření výrobního závodu. I tak však nová produkce vyrobená za zpřísněných hygienických podmínek dorazí do obchodů až za osm až deset týdnů.

FDA rovněž v pondělí zrychlil proces, jímž posuzuje vhodnost výrobků zahraničních výrobců. Sněmovna reprezentantů pak schválila rozvolnění sociálního programu, který rodičům přispívá na nákup určitých typů kojeneckých výživ. Nově by pomocí programu, přes který se v USA nakupuje asi polovina veškeré kojenecké výživy, mělo být možné pořídit jakýkoliv podobný produkt, který je zrovna dostupný. Opatření nyní projedná Senát.

„Nařídil jsem svému týmu, aby udělal vše možné k zajištění dostatku kojenecké výživy a toho, aby se rychle dostala k rodinám, které ji nejvíce potřebují,“ uvedl Biden ve vyjádření a dodal, že se jedná o jednu z jeho hlavních priorit.