Nepokoje v Jihoafrické republice vyvolaly nedostatek benzinu i potravin, lidé stojí fronty

V jihoafrickém Durbanu se ve středu tvořily fronty u benzinových pump a obchodů. Hlavní rafinerie přerušila kvůli několikadenním nepokojům provoz a začíná se projevovat nedostatek pohonných hmot. Lidé protestují od minulého týdne kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Přidali se k nim další, kteří rabují, při nepokojích už přišlo o život přes sedmdesát lidí, dalších asi dvanáct set jich skončilo ve vazbě, informují zahraniční tiskové agentury.

Nepokoje v JAR
Zdroj: ČTK/AP Autor: Themba Hadebe

V místech nepokojů se začalo uklízet a místní média přinášejí záběry poškozených obchodů. Některým čerpacím stanicím už benzin došel, jiné prodávají omezené množství. Provoz přerušila rafinerie u Durbanu v provincii KwaZulu-Natal, která dodává asi třetinu benzinu spotřebovávaného v zemi.

Automobilový svaz upozornil motoristy, že v příštích dnech a týdnech se dá čekat nedostatek pohonných hmot.

V Durbanu, který zasáhly bouřlivé nepokoje v úterý, vznikaly ve středu fronty na potraviny. Zemědělci nemohou navážet zboží, protože je zavřená silnice směrem k východnímu pobřeží, kde toto město leží. „Nastane masivní humanitární krize,“ řekl šéf zemědělské společnost AgriSA Christo van der Rheede.

Video Násilnosti v JAR spojené s uvězněním exprezidenta si vyžádalo desítky obětí. Ve městech se rabuje
video

Násilí v JAR si vyžádalo desítky obětí. Ve městech se rabuje

Zdroj: EBU

Nepokoje vypukly v komplikované době

Násilí postihlo hlavně Zumovu domovskou provincii KwaZulu-Natal a také Johannesburg. Agentury připomínají, že napětí vzniklo v době komplikované epidemické situace a ekonomických potíží. V Jihoafrické republice je nyní více než třicetiprocentní míra nezaměstnanosti.

Postupně se násilnosti rozšířily i do provincií Mpumalanga a Severní Kapsko. Nejvíce lidí zemřelo v tlačenicích, jež nastaly při rabování. Davy byly početnější než policie, která povolala na pomoc 2500 vojáků.

Ústavní soud Zumu odsoudil v červnu k patnáctiměsíčnímu vězení za pohrdání justicí, protože nespolupracoval s komisí, jež vyšetřuje korupci z doby jeho vlády. U moci byl v letech 2009 až 2018 a předtím působil jako viceprezident.

Současný prezident Cyril Ramaphosa varoval před dalšími důsledky, pokud násilí neskončí, a současné násilnosti označil za jedny z nejhorších od těch, které předcházely konci apartheidu v devadesátých letech.

Násilí v JAR odsoudila Africká unie a například profesor ekonomie Bonang Mohale varoval, že je ohrožena „potravinová a energetická bezpečnost, stejně jako distribuce vakcín proti covidu-19“.

V některých čtvrtích lidé vytvořili domobranu na ochranu obchodů, kolem obchodních center vznikají lidské štíty. Ve Vereenigingu na jihu Johannesburgu se připravilo na střet s rabujícími padesát lidí vyzbrojených obušky a golfovými holemi. Úřady nechtějí, aby občané brali spravedlnost do vlastních rukou. Lidé se organizují i prostřednictvím sociálních sítí, nabízejí pomoc s úklidem poškozených obchodů, někteří třeba i přebytky potravin.