Tyrolsko by se kvůli covidu-19 mohlo odstřihnout od světa. Navrhuje to poradkyně rakouské vlády

Rakouská spolková země Tyrolsko by se měla na měsíc zcela izolovat od zbytku světa. Vyzvala k tomu viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová, která působí na univerzitě v Innsbrucku. V Tyrolsku se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru. Podle listu Die Presse už rakouské ministerstvo zdravotnictví skutečně prověřuje možnosti, jak by bylo možné omezit pohyb.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Leonhard Foeger

Pokud se podle von Laerové rychle nezačne jednat, hrozí „druhý Ischgl“. Tyrolské lyžařské středisko Ischgl se na jaře stalo jedním z hlavních koronavirových ohnisek v Evropě. Nakazilo se tam mnoho místních i turistů, kteří následně virus roznesli do řady evropských zemí. Tyrolská zemská vláda i rakouská spolková vláda následně čelily ostré kritice kvůli pomalé reakci na šíření koronaviru v Ischglu i dalších lyžařských střediscích.

Nyní je Tyrolsko podle agentury APA jedním z hlavních evropských ohnisek jihoafrické mutace viru SARS-CoV-2, která je stejně jako ta britská či brazilská nakažlivější než původní čínská varianta. Listu Der Standard viroložka von Laerová řekla, že v Tyrolsku může jihoafrická varianta už za deset procent případů. Objevily se tu podle ní dokonce i dvě subvarianty mutace odhalené původně v Jižní Africe.

Von Laerová tvrdí, že je nyní třeba rychle jednat a izolovat Tyrolsko na měsíc od zbytku Rakouska i zahraničí. Tyrolsko sousedí s Německem, Švýcarskem a Itálií. Obavy z vývoje situace v regionu má též rakouské ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Die Presse prověřuje možnosti, jak by mohlo omezit pohyb lidí.