Do plotu sídla německé kancléřky Merkelové narazilo auto. Řidiče policie zadržela

Do vjezdové brány k sídlu kancléřky Angely Merkelové ve středu dopoledne narazilo vozidlo. Berlínská policie oznámila, že vyšetřuje, zda řidič najel do plotu úmyslně. Další informace neuvedla. Policie řidiče zadržela a auto prohledala. O tom, že by někdo utrpěl zranění, však neinformovala.

Policie vyšetřuje náraz auta do brány sídla německé kancléřky
Zdroj: ČTK Autor: Aleš Zápotock

Tomu, že čin mohl být úmyslný, nasvědčují nápisy na voze, které je možné interpretovat jako protiglobalistické. Na straně řidiče je bílou barvou napsáno Vy zatracení vrazi dětí a starých lidí (Ihr verdammten Kinder und alte Menschen-Mörder), u spolujezdce je nápis Zastavte globalizační politiku (Stop der Globalisierungs-Politik).

Viditelné škody nesvědčí o tom, že by se vozidlo pohybovalo velkou rychlostí. Na vjezdové bráně do kancléřství bylo poškozeno několik kovových profilů, které se ohnuly. Na autě bylo patrné poškození levé přední části s reflektory. O jen omezených škodách hovoří i prohlášení vládního mluvčího.

Po zadržení muže, který byl upoután na invalidní vozík, policie vůz prohledala. Povolána byla i jednotka se psem. Hasiči následně auto vyprostili a odstavili nedaleko místa incidentu. Policie podle agentury Reuters nepředpokládá, že incident byl útokem radikála. Bezpečnost Merkelové a ani dalších členů kabinetu, kteří v době incidentu v kancléřství zasedali, ohrožena nebyla.

Auto prohledali policisté se psy
Zdroj: Reuters
Autor: Fabrizio Bensch

Stejné auto narazilo do kancléřství před šesti lety

Německá média upozorňují, že stejné vozidlo narazilo do plotu kancléřství již v únoru 2014. Tehdy na něm byl na straně spolujezdce protestní nápis odkazující na tragické následky klimatických změn pro lidstvo. Na straně řidiče pak byl vzkaz vyznávající lásku jisté Nicole. Řidiče, kterému bylo tehdy 48 let, policie zadržela.

Před kancléřstvím se ve středu krátce po incidentu sešlo několik demonstrantů, jeden z nich před novináři rozvinul vlajku Německé říše, kterou používají nejen takzvaní říšští občané neuznávající existenci německé republiky, ale i příznivci krajní pravice. Tato hnutí se v posledních měsících angažují v protestech proti omezením vyvolaným současnou pandemií. O prodloužení karantény bude ve středu Merkelová jednat s premiéry německých spolkových zemí.