Trump dokončil léčbu, prohlásil jeho lékař. Na sobotu už prezident plánuje mítink

Americký prezident Donald Trump dokončil léčbu koronavirové nákazy, jeho stav je od pondělního návratu do Bílého domu stabilní a v sobotu se bude moci vrátit k plnění svých veřejných povinností. Oznámil to prezidentův lékař Sean Conley. Šéf Bílého domu později v rozhovoru se zpravodajskou televizí Fox News řekl, že by se v sobotu mohl zúčastnit mítinku, a to pravděpodobně na Floridě.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP/Dennis Van Tine/STAR MAX/IPx Autor: Dennis Van Tine

„Očekávám, že prezident bude moci bez rizika obnovit své veřejné aktivity,“ uvedl lékař Sean Conley v komuniké Bílého domu. V prohlášení poznamenal, že Trump na léčbu reagoval „nesmírně dobře“.

Trump měl před týdnem pozitivní test na covid-19 a strávil několik dní ve vojenské nemocnici poblíž Washingtonu.

Ve čtvrtek Trump za přetrvávajících nejasností kolem svého zdravotního stavu vzkázal, že šest dní po ohlášení pozitivního testu na koronavirus už nebere skoro žádné léky a cítí se dobře. To později zopakoval i ve svém telefonickém interview s Fox News.

Donald Trump po návratu z nemocnice
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Ken Cedeno

Trump se vrací do kampaně

Trump potvrdil, že se chce vrátit do kampaně před prezidentskými volbami, v nichž 3. listopadu vyzve demokratického kandidáta Joea Bidena. „Myslím, že se pokusím uspořádat mítink v sobotu v noci, pokud budeme mít dost času ho zorganizovat, ale chceme udělat shromáždění… pravděpodobně na Floridě v sobotu v noci, možná se vrátím a jedno budu mít následující noc v Pensylvánii,“ řekl Trump.

Také zmínil, že v pátek pravděpodobně podstoupí další test na covid-19. Od pondělí zatím zůstává v Bílém domě.

Ještě o minulém víkendu Trumpův lékařský tým informoval, že prezident začal brát dexametazon, který se po dobrých výsledcích britské klinické studie začal používat u pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Kromě toho dostal i několik dávek léku remdesivir a kyslíkovou podporu.