Automatický systém federální Národní meteorologické služby (National Weather Service – NWS) zaznamenal rekordní hodnotu v neděli v 15:41 tamního času. Podle meteorologů klesla vlhkost vzduchu na sedm procent, přesto byl ale žár „neskutečně silný“. „Doslova jako byste byli v peci. Dnes (v pondělí) bychom opět mohli atakovat 130 stupňů Fahreinheita,“ popsal pro agenturu Reuters meteorolog Daniel Berc z kanceláře NWS v Las Vegas.
Nedělní měření by znamenalo stoletý rekord, více než 54,4 stupně Celsia teploměry v Údolí smrti, které je nejteplejším místem světa, naměřily naposledy v červenci 1913, kdy teplota vzduchu vyšplhala na 134 stupně Fahrenheita (56,7 stupně Celsia).
Tehdejší záznam ale zpochybňuje řada meteorologů. Moderní výzkumy napovídají, že šlo o chybu v pozorování. Přesto zůstává teplota z roku 1913 oficiálně nejvyšší naměřenou v historii Země, protože měření uznává Světová meteorologická organizace. Na druhém místě je teplota 55 stupňů Celsia naměřená v tuniském Kebili.
Vědci v uplynulých letech opakovaně varují před ohříváním planety. Červenec 2020 byl třetím nejteplejším v historii měření, přičemž tři z pěti nejteplejších červenců meteorologové naměřili v posledních pěti letech.
V neděli naměřená teplota v Údolí smrti projde formálním přezkumem, avizuje Berc. Technici zkontrolují, jestli termometr ve Furnace Creek, který údaje nahlásil, pracuje správně.