Dřív prchali příznivci hnutí Fa-lun-kung z Číny do Hongkongu, dnes se už ani tam necítí v bezpečí

Politické napětí v Hongkongu kvůli kontroverznímu zákonu o národní bezpečnosti roste. Mezi ohroženými skupinami je i duchovní hnutí Fa-lun-kung, jehož členové patří k největším kritikům čínské komunistické strany. V Hongkongu se k němu hlásí asi tři sta lidí. Někteří už region ze strachu opustili.

Video Události
video

Události: Příznivci hnutí Fa-lun-kung se v Hongkongu necítí bezpečně

Paní Jang Siao-lan se do Hongkongu přistěhovala z pevninské Číny před jedenácti lety. Cvičí podle hnutí Fa-lun-kung, což je v Číně zakázané. „Neustále mi tam šlo o život. Mohli mě unést, kdykoli jsem mohla zmizet. Hongkong byl normální svobodnou společností, kde jsem se nemusela skrývat,“ říká.

Po přijetí zákona o národní bezpečnosti si ale už ani v Hongkongu jistá není. „Princip jedna země, dva systémy se změnil. Celá rodina má strach. Může to být jako v Číně, kde se za porušení zákona považuje cokoli. Pocit bezpečí je pryč,“ dodává paní Jang.

„Kult odporující lidství“

Přestože není hnutí spojené s násilím ani terorismem, v Číně je na seznamu nebezpečných kultů. „Fa-lun-kung je kult postavený čínskou vládou mimo zákon. Odporuje společnosti, vědě, lidství,“ tvrdí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Hongkongská vláda odmítá komentovat, jak se zákon o národní bezpečnosti dotkne duchovních hnutí. Opakuje, že zachová práva a svobody pro řádné občany. Slova z Pekingu ale vyznavačům klid nepřidávají.

Hnutí Fa-lun-kung bylo v 90. letech v Číně tak oblíbené, až ho komunistická strana považovala za hrozbu. Statisíce vyznavačů skončily v pracovních táborech, kde se podle organizací na ochranu práv stali oběťmi mučení, poprav a odběrů orgánů.

„Chtějí mít všechno pod kontrolou. Když vidíte, kolik lidí praktikuje svobodu myšlení, vybírá si, co se jim líbí. Toho se čínská komunistická strana bojí,“ tvrdí mluvčí hnutí Kwok-hung Hui.

Hongkongské úřady dosud Fa-lun-kung tolerovaly, přestože i tady na něj propekingské skupiny útočí. 

Fa-lun-kung není jediné hnutí, které zákon o národní bezpečnosti znepokojuje. Ohroženi mohou být i křesťané, kteří jsou v pevninské Číně také pronásledováni. Právě křesťané přitom byli jedním z hnacích motorů loňských protestů za demokracii.