Okolí Canberry dál sužují požáry

Okolí australské metropole dál sužují požáry. Některé obyvatele uvěznily uzavřené cesty

Vysoké teploty a silný vítr nadále podporují rozsáhlé požáry, které hoří nedaleko australského hlavního města Canberry. Podle místních úřadů živel zničil několik budov a zachvátil okolí místní dálnice, která musela být uzavřena. Někteří obyvatelé proto nemají možnost se evakuovat, napsala agentura Reuters.

 

Oheň nyní ohrožuje jižní předměstí Canberry a nedalekou vesnici Tharwa, jejíž obyvatelé se kvůli uzavřeným silnicím nemohou dostat pryč. „Požár může ohrozit život těch, kteří stojí v jeho cestě. Řízení je extrémně nebezpečné a potenciálně smrtelné,“ prohlásil místní představitel.

Region hlavního města vyhlásil v pátek kvůli požárům stav nouze. Učinil tak poprvé od roku 2003, kdy v plamenech zahynuli čtyři lidé. Nyní hoří jižně od Canberry asi 35 tisíc hektarů porostu. Silný vítr navíc roznáší jiskry až kilometry daleko a vytváří nová lokální ohniska, která se mohou časem spojit s hlavním požárem.

Ve státě Nový Jižní Wales, v němž se nachází rovněž teritorium hlavního města, nadále hoří asi 60 požárů, z nichž asi třetina není pod kontrolou. Kvůli pěti z nich vyhlásily místní úřady stav nouze. Asi dvacet požárů zuří rovněž v sousedním státu Victoria.

Hrozba záplav

Na místech, kde nehoří, přitom meteorologové předpovídají silné přívalové deště, jež podle nich mohou způsobit „nebezpečné a život ohrožující záplavy“. V obou státech v sobotu teploty dosahovaly až 40 stupňů Celsia.

Letošní ničivá a výjimečně dlouhá sezona požárů si v Austrálii od září vyžádala již 33 životů a podle odhadů zahubila až jednu miliardu divokých zvířat.

Živel zničil přes tři tisíce domů a shořelo asi 117 tisíc kilometrů čtverečních porostu.