Austrálie evakuuje oblíbený Klokaní ostrov. V pátek čeká 45 stupňů

Australské úřady na jihovýchodě země zahájily evakuaci obyvatel z oblastí, které jsou kvůli návratu veder ohroženy ničivými požáry. Patří mezi ně například turisty hojně navštěvovaný Klokaní ostrov, který už byl v prosinci ohněm z jedné třetiny zničen. K opuštění domovů jsou znovu nabádáni také obyvatelé města Mallacoota, kde na přelomu roku uvěznily plameny na pláži tisíce lidí. Teploty mají na hustě zalidněném východním pobřeží Austrálie v příštích dvou dnech dále stoupat.

Spálená země v australském městě Cobargo
Zdroj: REUTERS Autor: Tracey Nearmy

Přechodné ochlazení a mírný déšť přinesly v uplynulých dnech na jihovýchodě Austrálie úlevu obyvatelům i hasičům. Ve čtvrtek už ale oblast znovu sužovalo vedro a v pátek se podle agentury AP na některých místech čekají teploty dosahující 45 stupňů Celsia.

Předseda vlády státu Viktorie Daniel Andrews apeloval na občany, aby se měli před ničivými požáry na pozoru. „Pokud dostanete příkaz k opuštění domova, pak odejděte. To je jediný způsob, jak můžeme zajistit vaši bezpečnost,“ řekl Andrews. „Nechceme, aby byli záchranáři – ať už dobrovolníci, nebo placení zaměstnanci – vystavováni nebezpečí jen proto, že se lidé neřídí našimi radami,“ dodal.

Kritická situace je opět na Klokaním ostrově (Kangaroo Island), kam pravidelně přijíždějí za klokany, koaly, ptakopysky či tučňáky davy turistů. Australský premiér Scott Morrison při středeční návštěvě tohoto třetího největšího australského ostrova vyzval zahraniční turisty, aby se nenechali lesními požáry v zemi odradit.

Ve čtvrtek, kdy teploty na ostrově vyšplhaly k 38 stupňům Celsia, ale místní úřady musely znovu přistoupit k evakuaci některých lokalit, včetně obce Parndana. Již ve středu byla evakuována oblast Vivonne Bay.

Premiér nechce krizi spojovat se změnou klimatu

„Vyzývám všechny, aby uposlechli varování a přesunuli se na východní část ostrova, která je v tuto chvíli považována za bezpečnou,“ uvedl šéf jihoaustralských hasičů Mark Jones na tiskové konferenci.

Katastrofální požáry si na jihovýchodě Austrálie vyžádaly už 26 mrtvých a zničily více než dva tisíce domů a 10,3 milionu hektarů porostu, což je území přesahující rozlohou Českou republiku. Podle expertů k požárům významně přispěla vleklá vedra a sucha – australský meteorologický úřad ve středu uvedl, že loňský rok byl v zemi nejteplejší a nejsušší v historii měření.

Australský premiér Morrison ale opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.