Netanjahu vyhrál ve vnitrostranickém hlasování a nadále povede vládní Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zůstává v čele vládní strany Likud. Ve čtvrtečním hlasování členů strany jasně porazil svého vyzyvatele, exministra vnitra Gideona Saara, který mu již poblahopřál k vítězství. Netanjahu podle oficiálních výsledků, zveřejněných Likudem, získal 41 792 hlasů (72 procent), zatímco Saar 15 885 hlasů (28 procent).

Video Události
video

Události: Netanjahu obhájil pozici šéfa Likudu

Benjamin Netanjahu coby nejdéle sloužící izraelský vůdce by tak mohl po březnových volbách získat další příležitost sestavovat vládu po dvou letošních nezdarech a udržel si i naději, že získá imunitu před trestním stíháním po obvinění z korupce z minulého měsíce, napsala agentura AP.

Pro získání imunity potřebuje Netanjahu po volbách zajistit si v parlamentu podporu přinejmenším 61 poslanců pro sestavení vlády, poznamenala agentura AFP.

Polovina voličů zůstala doma kvůli počasí

 „S vaší (členů Likudu) a boží pomocí povedu Likud k velkému vítězství ve volbách a nadále povedeme izralský stát k nebývalým úspěchům,“ dodal Netanjahu. Hlasování se zúčastnilo asi 49 procent z 116 048 členů Likudu, oprávněných hlasovat. Ostatní zůstali kvůli špatnému počasí doma.

Netanjahu je v Likudu, navzdory obvinění z korupce, velmi populární. Členové strany navíc bývají ke svému předsedovi velmi loajální, což dokazuje i skutečnost, že Likud měl od svého založení v sedmdesátých letech jenom čtyři lídry.

Očekávalo se tak, že Netanjahu vyzyvatele Saara snadno porazí. To mu může pomoci v příštích parlamentních volbách, které se uskuteční v březnu a budou již třetí za méně než rok.