„Musíme porazit Trumpa.“ Bývalý starosta New Yorku nakročil k prezidentské kandidatuře

Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg učinil další krok k účasti v demokratických primárkách před volbami amerického prezidenta. Na Twitteru oznámil, že se ve státě Arkansas oficiálně přihlásil jako kandidát. Favoritem na demokratickou nominaci je zatím bývalý viceprezident Joe Biden, který se už také stal terčem tvrdé kampaně Bílého domu a republikánů. Republikánskou nominaci má prakticky jistou stávající prezident Donald Trump.

Michael Bloomberg
Zdroj: Reuters Autor: Carlo Allegri

Podnikatel, filantrop a starosta New Yorku z let 2002 až 2013 Michael Bloomberg se už minulý týden přihlásil jako kandidát na nominaci Demokratické strany v primárkách státu Alabama a nyní totéž učinil v Arkansasu.

„Oficiálně jsem v Arkansasu podal přihlášku do volby v demokratických primárkách. Musíme porazit Trumpa. Zklamal nás ve všech ohledech,“ napsal na svém Twitteru Bloomberg.

Sedmasedmdesátiletý politik zvažoval kandidaturu už v roce 2016, ale svůj záměr nakonec odvolal. Nyní je považován za potenciálního velmi vážného soupeře Joea Bidena, kterému je shodou okolností také 77 let.

Trumpův kritik boj o nominaci vzdal

Účast v boji o republikánskou nominaci naopak vzdal bývalý guvernér Jižní Karolíny Mark Sanford.

Guvernér z let 2003 až 2011 a do letošního ledna člen Sněmovny reprezentantů v září oznámil, že chce vstoupit do republikánských primárek, což byl podle mnohých předem prohraný boj. O příštím prezidentovi USA se rozhodne v listopadu 2020 a o Trumpově nominaci do boje o Bílý dům pochybuje málokdo.

Sanford patří mezi energické kritiky nynějšího prezidenta a nedávno ho označil za „sousto, které je mimořádně těžké spolknout“.

Úmysl získat republikánskou nominaci pro příští volby už dříve ohlásili také bývalý kongresman Joe Walsh a někdejší guvernér státu Massachusetts William Weld.

Záměr postavit se proti obhajujícímu prezidentovi v jeho vlastní straně je však v USA neobvyklý.