Tisíce Venezuelanů na poslední chvíli uprchly do Ekvádoru, který zpřísňuje pravidla pro migraci

Přes 10 tisíc Venezuelanů překročilo o víkendu hranici z Kolumbie do Ekvádoru. Od pondělí totiž začalo platit nařízení, podle něhož si před vstupem do země musí venezuelští emigranti zažádat o humanitární vízum. Ekvádorská vláda se tak snaží omezit masovou migrační vlnu do své země.

Migranti z Venezuely přecházejí hranici mezi Kolumbií a Ekvádorem
Zdroj: Reuters Autor: Daniel Tapia

Mezinárodní hraniční přechod Rumichaca zaplavily tisíce Venezuelanů, kteří prchají ze své země před chudobou a autoritářským režimem prezidenta Nicoláse Madura. A zatímco před týdnem jich přes hranici přešlo asi 2500, tuto sobotu jich bylo 6945 a v neděli jen do poledne hranici přešlo 3100 Venezuelanů, uvedl kolumbijský rozhlas.

Podle nového nařízení, které podepsal minulý měsíc ekvádorský prezident Lenín Moreno, musí od pondělí Venezuelané před vstupem do Ekvádoru zažádat o humanitární vízum, zaplatit 50 dolarů (asi 1200 korun) a absolvovat pohovor na ekvádorském konzulátu.

„Vízum stojí 50 dolarů… ale my nemáme ani na jídlo,“ postěžovala si agentuře EFE jedna z venezuelských emigrantek. V její zemi je už několik let hluboká ekonomická krize, lidem se nedostává základních potravin a léků, časté jsou tam výpadky elektřiny i dodávek vody. Minimální mzda tam podle EFE činí tři dolary měsíčně.

Do Ekvádoru míří tisíce Venezuelanů
Zdroj: Reuters
Autor: Daniel Tapia

Kvůli krizi a porušování lidských práv utekly z Venezuely od roku 2015 podle OSN na čtyři miliony lidí, z toho asi 1,3 milionu do sousední Kolumbie. Zhruba tři čtvrtě milionu Venezuelanů je nyní v Peru, v Ekvádoru jich žije odhadem 300 tisíc.

Z ekonomické krize viní venezuelská opozice i řada expertů tamní socialistickou vládu, jejíž autoritářský režim se opozice snaží už několik let svrhnout. Letos zesílil i mezinárodní tlak na Madurovu vládu. Více než padesát zemí, v čele s USA, uznalo šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa prozatímním prezidentem země poté, co parlament ovládaný opozicí neuznal nový Madurův mandát vzešlý z loňských nesvobodných voleb.