Drama v polských Tatrách. Záchranáři hledají dva jeskyňáře, chodby rozšiřují výbušninami

Polští a slovenští záchranáři od víkendu pátrají po dvou polských jeskyňářích, kteří zůstali uvězněni ve Velké sněžné jeskyni v polské části Tater. S muži se zatím nepodařilo navázat kontakt, píše německá agentura DPA. Záchranáři se snaží rozšířit úzké jeskynní chodby pomocí výbušnin. Podle polské agentury PAP se už našlo vybavení speleologů, kteří mohou být silně podchlazení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Pátrání po jeskyňářích v polských Tatrách

„Jeskyňáři za sebou zanechali vybavení předtím, než vstoupili do chodby, do níž by to nebylo v plné výbavě možné,“ sdělil agentuře PAP vedoucí týmu záchranářů Jan Krzysztof. Mezi nalezenými věcmi byly dvě lezecké výstroje, poškozená vrtačka pro uložení kotev do skály a také jídlo.

Muži zůstali uvězněni asi půl kilometru pod vchodem do jeskyně, když po nedávných deštích stoupla hladina vody v podzemí a odřízla jim zpáteční cestu. „Je to výjimečná situace. Takový případ se nestal 20 až 30 let,“ řekl rozhlasové stanici RMF tajemník svazu polských horolezců Marek Wierzbowski.

V kontaktu se speleology byli naposledy v sobotu jejich kamarádi, kteří šli do Velké sněžné jeskyně spolu s nimi. Čtyřem z nich se podařilo zachránit a zavolat pomoc.

Odborníci se obávají, že speleologové jsou podchlazení, i když s sebou podle kolegů měli folii chránící před ztrátou tepla. S bivakováním v temné jeskyni, kde se teplota pohybuje kolem čtyř stupňů Celsia, ale nepočítali.

Na záchranné akci se podílejí členové tatranské horské služby, hasiči z Krakova a také báňští a armádní experti na výbušniny používané v dolech. Kvůli obtížným podmínkám se nelze pohybovat na místě ve větších počtech. Agentura DPA píše, že do úterního poledne bylo v jeskyni sedm záchranářů, přičemž později se k nim měla připojit další skupina.

Chodby jsou široké pouhých pár desítek centimetrů

Záchranáři si v jeskyni musejí poradit s vlhkem, chladem a stísněnými prostorami; chodby se postupně zužují na 30 až 40 centimetrů. Doposud záchranáři kvůli malé cirkulaci vzduchu používali k rozšiřování průlezů velmi malé nálože a po výbuchu pak museli čekat, než mohli začít odstraňovat uvolněné kameny.

Nyní se podle šéfa záchranářů proudění vzduchu zlepšilo, a tak mohou použít nálože silnější. Proto by postup mohl být rychlejší. Celkově už rozšířili chodbu v délce osmi metrů.

„Významný je každý metr, o který se posuneme vpřed. Celkem je třeba překonat asi třicet metrů, takže se cení každý posun v podmínkách, v jakých pracují,“ uvedl podle serveru pravda.sk Peter Nemec, vedoucí jeskynních záchranářů slovenské Horské záchranné služby, který koordinuje spolupráci slovenských záchranářů v Polsku.

Video utuzfu
video

Bez komentáře: Záchranná akce v polské části Tater

Zdroj: ČT24
Délka chodeb ve Velké sněžné jeskyni, která se nachází u slovenských hranic, dosahuje téměř 24 kilometrů. V nejdelší a nejhlubší tatranské jeskyni už několik speleologů zahynulo.

„(Záchranáři) se pohybují v nových prostorách, mapa neexistuje, i když jeskyně je mnoho desítek let známá. Neví, kde přesně jsou ani jak jsou ty prostory velké, jestli jsou na suchu, jestli jsou ve vodě, v jakém jsou stavu, co mají přesně s sebou, v tom je teď kámen úrazu,“ poznamenal velitel stanice Čechy ze Speleologické záchranné služby Michal Novák.

Naději dává případ, který před rokem mnozí považovali za ztracený. Dvanáct chlapců z fotbalového týmu a jejich trenéra tehdy uvěznily monzunové deště v jeskyni na severu Thajska. Záchranáři je našli po devíti dnech a ven pak postupně dostali po dalším týdnu. Během akce zahynul potápěč thajského námořnictva.