Migranty brát nemůžeme. Guatemalský prezident chce změnit dohodu s USA

Novým prezidentem středoamerické Guatemaly se stal konzervativec Alejandro Giammattei, který v druhém kole voleb přesvědčivě porazil bývalou první dámu Sandru Torresovou. Třiašedesátiletý šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) má pověst tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti, ostře se staví proti potratům i sňatkům homosexuálů. Odmítá také migrační dohodu s USA, kterou Guatemala uzavřela v červenci ještě za jeho předchůdce Jimmyho Moralese.

Alejandro Giammattei je novým prezidentem Guatemaly
Zdroj: Reuters Autor: Jose Cabezas

Součástí dohody je to, že Guatemala získá status takzvané bezpečné třetí země. Všichni migranti, kteří Guatemalou na cestě do USA projdou, tak budou muset požádat o azyl právě v této zemi. Obyvatelé chudého středoamerického státu se kvůli tomu obávají přílivu migrantů, o které se budou muset úřady postarat.

Giammattei krátce po oznámení svého vítězství zdůraznil, že Guatemala nemá kapacitu na to, aby přijímala cizí migranty, kteří míří do USA, a pokusí se proto s Washingtonem domluvit na změnách v přijatém dokumentu.

Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, zda bude nový prezident vůbec mít možnost dohodu jakkoli upravovat nebo Spojeným státům odepřít její plnění.

Zvolen na čtvrtý pokus

Alejandro Giammattei se o prezidentskou funkci ucházel již počtvrté. V druhém kole byl proti Torresové považován za favorita, přestože to první v červnu vyhrála právě ona.

Už krátce po uzavření volebních místností v noci na pondělí pak Giammattei oznámil své vítězství a řekl, že zvolení hlavou státu považuje za velkou čest. „Přestavíme Guatemalu. Slovy nedokážu povědět, jak jsem vděčný,“ řekl budoucí prezident svým příznivcům.

Podle téměř úplných výsledků získal Giammattei 59 procent hlasů. Pro Torresovou, která svou porážku uznala, hlasovalo 41 procent voličů. Volební účast byla podle předběžných údajů nízká. K urnám přišlo jen kolem 42 procent z osmi milionů oprávněných voličů.