Merkelovou postihl další třes. Kancléřka přesto ujišťuje, že je v pořádku

Německou kancléřku Angelu Merkelovou na setkání s finským premiérem Anttim Rinnem znovu postihl třes. Za poslední tři týdny je to potřetí, co se šéfka německé vlády s touto indispozicí na veřejnosti potýkala. Na následné tiskové konferenci se již usmívala a prohlásila, že je v pořádku a že není nutné si o ni dělat starosti. Německá média mluví hlavně o dlouhodobém vyčerpání političky, která v čele země stojí už patnáctý rok.

Video Události
video

Události ČT: Merkelovou postihl další třes

Merkelovou ve středu chvění postihlo během uvítací ceremonie, když hrála hymna. Podle svědků potíže trvaly asi dvě minuty a kancléřka si neustále překládala ruce, zřejmě aby získala nad tělem opět kontrolu.

Opakovala se tak obdobná situace z poloviny června, kdy se kancléřka s třesem potýkala při vítání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tehdy to vysvětlila tím, že byla dehydrovaná a že jí pomohlo vypít několik sklenic vody.

Zhruba o týden později při jmenování nové ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtové se třes vrátil. List Stuttgarter Zeitung s odvoláním na vládní kruhy uvedl, že v druhém případě byla na vině psychika, neboť se Merkelové vrátila vzpomínka na předchozí indispozici.

Po té středeční kancléřka ujistila, že se jí vede velmi dobře a není třeba si dělat starosti. „Pořád se ještě vyrovnávám s prvním záchvatem při společné přehlídce s prezidentem Zelenským. Ještě to není zcela za mnou, ale dělám pokroky,“ řekla kancléřka. Také její mluvčí uvedl, že se politička cítí dobře a že její program nebyl nijak změněn.

Vláda: Lékaři žádný zdravotní problém nenašli

Třes, který Merkelovou postihl, vyvolává otázky tím spíš, že kancléřka projevila neobyčejnou fyzickou i psychickou odolnost – ať už šlo o únavu, nedostatek spánku nebo nátlak jiných státníků, jako například při vyjednávacích maratonech k Minským dohodám. Merkelová tehdy přinejmenším držela krok s Vladimirem Putinem a dalšími mužskými protějšky.

Politička se však podle informací deníku Stuttgarter Zeitung nechala důkladně vyšetřit a  lékaři žádný problém nezjistili. List s odvoláním na vládní kruhy uvedl, že kancléřka netrpí žádnou vážnou chorobou, a to ani Parkinsonovou nemocí.

Němečtí lékaři většinou odmítají o příčinách kancléřčiných potíží spekulovat. Například Jakob Berger z bavorského svazu všeobecných lékařů označil spekulace za „mlácení prázdné slámy“. Příčin podle něj mohou být stovky a dospět je k nim možné jen důsledným vyšetřením a pozorováním, řekl portálu Focus Online.

František Vyskočil z české Akademie věd většinou upozorňuje především na mimořádný stres, kterému kancléřka čelí. „Může to být projev toho stresu, ale také endokrinologické poruchy nebo předávkování léčivy,“ říká lékař.

Video Horizont ČT24
video

Zpravodaj ČT Jonáš: V Německu považují zdraví kancléřky za její osobní věc, pokud neohrožuje výkon funkce

Patnáctý rok ve vysokém tempu

Merkelová je kancléřkou od roku 2005, a je tak léta vystavena vysokému pracovnímu tempu a velkému tlaku. Vstává v šest hodin, první jednání mívá v půl osmé, poslední okolo desáté večer. K tomu je třeba připočíst  veřejné projevy, diplomatické rozhovory či mezikontinentální lety. Volno mívá kancléřka výjimečně, většinou v neděli odpoledne.

I proto lékaři političce, které v dubnu zemřela matka, doporučili, aby si odpočinula. Před očekávaným odjezdem na dovolenou ji ale čeká ještě jedna ostře sledovaná akce – společně s francouzským prezidentem bude přihlížet vojenské přehlídce při výročí pádu Bastily.