Podle Junckera je „rozvodová dohoda“, s níž už ostatně souhlasila i britská vláda, nejlepší a jediná možná. Dokument ale v polovině ledna výrazným způsobem odmítla britská sněmovna. Podle šéfa EK hlasování zvýšilo nebezpečí britského odchodu bez dohody.

EU neplánuje mimořádný summit kvůli brexitu
Unie neopustí irské spojence
„EU to říkala v listopadu. Říkali jsme to v prosinci. Říkali jsme to po prvním hlasování v lednu. Debata a hlasování v britské sněmovně včera (v úterý) na tom nic nemění,“ upozornil předseda EK. Pletou se podle Junckera ti, kdo doufají, že 26 dalších zemí Unie opustí na poslední chvíli irského partnera.
„Věc se týká přímo toho, co znamená členství v EU. Irská hranice je evropskou hranicí a patří mezi priority naší Unie,“ upozornil předseda Evropské komise.
Podle Junckera i Barniera ale není možné nynější pojistku, jejíž popis ve speciálním protokolu je přímou součástí „rozvodové smlouvy“, omezit časově či ji podmínit možností jednostranného vypovězení. To by prý zcela popřelo její smysl. Unie podle Junckera nemá zájem pojistku spouštět, ovšem pojistka by nefungovala, kdyby bylo možné se jí jednoduše zbavit.
Ashley Fox
„Je paradox, že pojistka, jejímž cílem je vyhnout se tvrdé hranici, může být za pouhých 58 dní příčinou vzniku právě takové tvrdé hranice na irském ostrově.“
V britských politických kruzích zaznívají obavy, že pojistný mechanismus, který má irsko-severoirskou hranici uchránit před regulérním hraničním režimem, v současně podobě skrývá nebezpečí, že Británie zůstane i po brexitu připoutána k unijním strukturám.
Evropská strana je podle Barniera ohledně budoucí ekonomické a další spolupráce s Británií připravena být ještě ambicióznější, než jak předpokládá nyní domluvený text právně nezávazné politické deklarace o budoucnosti vzájemných vztahů.