Zurabišviliová se přes protesty ujala funkce gruzínské prezidentky

Někdejší šéfka gruzínské diplomacie Salome Zurabišviliová se i přes protesty opozice oficiálně ujala funkce prezidentky Gruzie. Inaugurační ceremoniál se konal ve městečku Telavi zhruba 70 kilometrů východně od gruzínské metropole Tbilisi. Na hlavním tahu z hlavního města do Telavi se podle ruské agentury TASS policie střetla se stoupenci opozice, kteří do města mířili. Bezpečnostní složky dopravu do města omezily.

Salome Zurabišviliová
Zdroj: Reuters Autor: Irakli Gedenidze

Zurabišviliová, která se těší podpoře vládní strany Gruzínský sen, ve druhém kole prezidentského klání 28. listopadu porazila opozičního kandidáta Grigola Vašadzeho, podporovaného opozičním Sjednoceným národním hnutím. Podle volební komise získala 59,52 procenta hlasů, její oponent pak 40,48 procenta hlasů. Opozice však výsledky voleb neuznává a svolala do Telavi protesty.

Video Události
video

Reportáž Miroslava Karase z tábora v Cerovani, kde žijí gruzínští uprchlíci po válce s Ruskem

Na hlavním tahu z Tbilisi do Telavi došlo k potyčkám mezi stoupenci Sjednoceného národního hnutí a příslušníky policie. Demonstranti, kteří do Telavi mířili na protestní akce, odmítli podle agentury TASS využít doporučené trasy do města a snažili se odstranit policejní zátarasy na silnici. Bezpečnostní složky již předem upozornily, že doprava na hlavním tahu bude v den inaugurace omezena.

Zurabišviliová, narozená ve Francii, prosazuje vyvážený vztah Gruzie k Rusku a západním státům. Naopak Vašadze hájí jasně prozápadní politiku. 

Integrace země do EU a NATO prý bude pokračovat

Prezidentka při své inauguraci slíbila, že Gruzie bude i nadále pokračovat v integračním procesu do NATO a Evropské unie. „Jako prezidentka budu za podpory našeho strategického partnera USA a evropských přátel maximálně napomáhat procesu integrace naší země do NATO a EU,“ citovala agentura TASS Zurabišviliovou.

Slavnostního aktu v někdejším carském paláci se kromě místních vládních činitelů účastnili i zahraniční hosté, mimo jiné například i bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.